Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toyota Çip Krizi Yüzünden Tahminlerini Yine Düşürdü

Faaliyet kârı sert düşen Toyota, yarı iletken kıtlığına vurguyla üretim ve satış tahmini düşürdü. Detaylar aşağıda;
Toyota Çip Krizi Yüzünden Tahminlerini Yine Düşürdü
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corporation, açıkladığı kazanç bilançosunda satış ve üretim tahminini yeniden düşürdü.

Bugün açıkladığı rapora göre Toyota’nın net kârı 31 Aralık’ta sona eren çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 5,6 düşüşle 791,74 milyar yen oldu. İşletme kârı yüzde 21 düşüşle 784,3 milyar yen oldu.

Ekim-Aralık döneminde gelir yüzde 4,5 gerileyerek 7,786 trilyon yen olurken, küresel satışlar yüzde 15 düşerek 2 milyon araca geriledi.

Toyota Çip Sıkıntısı Yüzünden Üretimi Yine Düşürecek

Mikroçip krizinden etkilenen Toyota, 31 Mart’ta sona eren mali yıl için küresel konsolide satış tahminini 8,25 milyon araca indirdi. Bunu, daha önceki 8,55 milyonluk tahmininden indirirken 300 binlik kesinti yapmış oldu.

Toyota, Nisan ile Aralık 2021 arasındaki dokuz ay boyunca, yarı iletken kıtlığı, COVID-19 nedeniyle arz kısıtlamaları ve hammadde maliyetlerindeki keskin artışa rağmen daha yüksek satışlar ve kazançlar elde ettiklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ancak karşı karşıya gelinen üretim operasyon istikrarsızlığı nedeniyle üretim hacmi tahminini dördüncü çeyrekte bir önceki tahmine göre 500 bin adet düşürdü.

Bununla birlikte yeni üretim planının hala yüksek bir seviyede olduğunu savundu. Burada perakende araç satış hacmi tahmininin değişmemesine ve konsolide araç satış hacmi tahmini 300 bin adet aşağı yönlü revize edilmesine atıfta bulundu.

Toyota Japon Yeninin Değer Kaybına Atıfla Gelir Tahminini Değiştirmedi

Toyota Japon Yeninin Değer Kaybına Atıfla Gelir Tahminini Değiştirmedi
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Üretim hacmi tahminini düşürmesine rağmen yenin değer kaybetmesini ve kâr iyileştirme faaliyetlerinin birikimini hesaba katarak faaliyet geliri tahminini değiştirmedi. Otomobil devi, kârı daha da artırmak için çalışacağını ekledi.

Japon yeni geçen yıl dolar karşısında en kötü performans gösteren majör para birimleri arasında öne çıktı. USD/JPY paritesi 4 Ocak’ta 116,35’e kadar çıkarken bu 2017 Ocak sonrası 5 yılın en güçlü değeri oldu. Japon yeni buradan bir miktar toparlansa da dolar karşısında son yılların en zayıf seviyelerinde fiyatlanmaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.