Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TotalEnergies Avrupa’ya Müjde Verdi: Kıbrıs’ta Gaz Keşfi!

TotalEnergies bugün Güney Kıbrıs’ta gaz keşfi yaptığını duyurdu. Yapılan keşfin detayları aktarılırken, Avrupa’ya ek gaz müjdesi verildi.
TotalEnergies Avrupa’ya Müjde Verdi: Kıbrıs’ta Gaz Keşfi!
HABER GİRİŞ

Fransa merkezli petrol şirketi TotalEnergies ve Eni (operatör), bugün Kıbrıs açıklarında Blok 6’daki Cronos-1 kuyusunda önemli bir gaz keşfi yaptığını duyurdu. Bu keşfi, 2018’de aynı blokta yapılan Calypso-1’i takip ediyor.

Cronos-1 hakkında Kıbrıs kıyısının yaklaşık 160 km güneybatısında yer aldığı bilgisi verilerek, toplam net gaz ödemesinin 260 metreden fazla olduğu doğrulandı. TotalEnergies Kıdemli Başkan Yardımcısı Kevin McLachlan, Güney Kıbrıs’ta bulunan Cronos-1’deki keşif kuyusunun Avrupa’ya ek gaz tedariki sağlayarak enerji güvenliğine katkıda bulunacağının altını çizdi.

TotalEnergies Kıbrıs’ta Gaz Keşfi Konumu
Kaynak: TotalEnergies

Düşük teknik maliyetli ve düşük karbon emisyonlu kaynakları keşfetmeye odaklandıklarını söyleyen McLachlan, bunun keşif stratejilerindeki etkinin bir başka örneği olduğunu vurguladı.

Önemli miktarda ek kaynağın yukarı yönlü araştırılması ve en iyi geliştirme seçeneklerinin değerlendirilmesi için Blok 6’da başka bir arama kuyusunun açılması planlanıyor.

TotalEnergies, Eni’nin operatör olduğu Blok 6’da yüzde 50 hisseye sahip olduğu bilgisini verdi. Eni ise konuyla ilgili açıklamasında Cronos-1 gaz keşfinin, bölgedeki ek potansiyelin kilidini açabileceğini söyledi. Aynı zamanda gelişmeyi, Eni’nin Avrupa’ya daha fazla gaz tedariki sağlama konusundaki başarılı çabasının bir parçası olarak tanımladı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.