Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Total CEO’su Avrupa Gaz Piyasasında Daralma ve Dizelde Artış Bekliyor

TotalEnergies CEO’su Partick Pouyanne, 2023’te gaz piyasasına dair beklentilerini paylaştı. Ayrıntılar haberde…
Total CEO’su Avrupa Gaz Piyasasında Daralma ve Dizelde Artış Bekliyor
HABER GİRİŞ

TotalEnergies CEO’su Patrick Pouyanne, Avrupa’nın doğal gaz piyasasının 2023’te yeniden daralmasını bekliyor çünkü stokların yaz boyunca Rus arzı olmadan yenilenmesi gerekiyor. Pouyanne açıklamasında, “Avrupa, 2022’dekinden daha az Rus gazı alacak ve LNG’yi yeniden büyük ölçüde yeniden ithal etmek zorunda kalacak. Durum yeniden gerginleşecek” ifadelerini kullandı.

Mevsim koşullarının beklenmedik şekilde ılıman olması talebi azaltırken, sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatı güçlü kaldı ve bölge bu kış şimdiye kadar gaz stoklarını normalden daha dolu tutmayı başardı.

Arz Sıkıntısı Bulunmuyor

Stoklar kış için yaklaşık yüzde 50 oranında dolu konumda ve depolama alanlarını gelecek kış için zamanında doldurmak için yeterli gazın tedarik edildiği belirtiliyor. İyimserlik, geçen ay gaz fiyatlarını yaklaşık yüzde 30 oranında düşürdü.

Buna rağmen Rus arzındaki derin kesintiler endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Avrupa’nın LNG için Asya ile rekabeti artarken, daha yüksek talep, stokları yeniden doldurmak için gereken önemli kargoların tedarik edilmesini daha zor hale getirebilir.

Pouyanne, Avrupa ülkelerinin çoğunlukla uzun vadeli sözleşmeler yoluyla enerji tedarikçilerini çeşitlendirmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca bölgede mazot sıkıntısı riskinin bulunmadığını söyledi. Total, Avrupa’ya arza öncelik vermek için Suudi Arabistan da dahil olmak üzere tüm rafinerilerini işletecek.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Birliği’nin dizel de dahil olmak üzere Rus petrol ürünlerinin ithalatına yönelik yasağı 5 Şubat’ta yürürlüğe giriyor. Bazı analistler bunun bölgede kıtlık yaratabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Goldman Sachs’a göre Rusya, küresel dizel akışının yüzde 15’ini oluşturuyor ve bunun yüzde 80’i yakın zamana kadar Avrupa’ya gidiyordu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.