Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tosyalı Çelik Planını Suudi Arabistan’da Devreye Alacak

Çelik alanında başat konuma gelen Tosyalı Holding, iktidarın enerji alanındaki iş birliklerine ayak uyduruyor. Holding, Suudi Arabistan’da çelik fabrikası kurma yolunda.
Tosyalı Çelik Planını Suudi Arabistan’da Devreye Alacak
HABER GİRİŞ

Türkiye, enerji alanında Suudi Arabistan tarafı ile anlaşmalara hız verirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen iş insanı Fuat Tosyalı’nın sahibi olduğu Tosyalı Holding, Riyad’a açıldı. Çelik üretimini artıran ve geçen yıl Mayıs ayında Çin ile iş birliğini genişlettikten sonra Körfez bölgesine açıldığı haberleri gelen Tosyalı Holding, Suudi Arabistan’ın Ras Al Khair sanayi bölgesinde rota oluşturdu.

Bölgede çelik kompleksi geliştirmek için Holding ile İranlı sondaj şirketi NIDC arasında mutabakat zaptı imzalandı.

İmzaların atıldığı anlaşmanın, ‘Gelecek Mineraller Forumu’ kapsamında gerçekleştirildiği ve tarafların el sıkıştığı ortamda Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Bandar Alkhorayef gibi bürokrat kanadın da yer aldığı öğrenildi.

Tosyalı Holding’in inşa etmeye hazırlandığı kompleksin yılda 4 milyon ton çelik ürünleri üretimi gerçekleştirmesi planlanırken, iki yıl içinde ise kapasitenin 12 milyon ton gibi devasa bir büyümeye imza atması amaçlanıyor.

Ayrıca otomotivden, gıda ambalajına, makine ve enerji sektörlerine kadar pek çok alanda hizmete açılma hedefi de amaçlar arasında sıralanıyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.