Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplu Taşımada Yaşlılara Yeni Uygulama Geliyor

Yaşlı vatandaşların ülkenin her yerinde kullanabileceği Türkiye Kart getiriliyor. Alzheimer hastaları için de akıllı bileklik planlanıyor. Detaylar haberde;
Toplu Taşımada Yaşlılara Yeni Uygulama Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı özellikle yaşlı vatandaşların toplu taşımada mağduriyet yaşamamaları için yeni bir düzenlemeye gidiyor. “Herkes için erişilebilir ulaşım” sloganıyla yapılan düzenlemede, Türkiye Kart uygulaması 81 ile yayılıyor.

Türkiye gazetesine konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Yunus Emre Ayözen, “herkes için hareketlilik uygulaması” ile ilgili yazılım çalışmalarına start verildiğini paylaştı. Türkiye’nin tüm şehirlerinde kullanılabilecek Türkiye Kart projesinin yaygınlaştırılacağını belirtti.

Pojenin özellikle yaşlı vatandaşlar için tasarlanmasının amacını açıklayan Ayözen, farklı şehirlere gittiğinde toplu taşıma kullanmak için ayrı kart almak zorunda kalan yaşlı vatandaşların mağduriyet yaşadığını ve her şehirde kullanabilecekleri tek bir karta sahip olmalarının kolaylık sağlayacağını dile getirdi. Ayözen’in açıklaması şöyle:

“Yaşlı ve engelli bireylerimizin sosyal, ekonomik hayata katılımlarını artırmak için canlı bağlantı sağlama gibi PTTKart’la entegre bir uygulama üzerinde çalışıyoruz. Yine bu uygulamayla birlikte refakatçi uygulamasını da hizmete almış olacağız. Türkiye Kart kesintisiz hizmeti bu uygulamanın içerisine dâhil etmeyi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte planlıyoruz ve bu anlamda yaşlılarımızın farklı şehirlerde entegre bir şekilde hiçbir başka kartı almadan tek kart vasıtasıyla yolculuklarını gerçekleştirmesini sağlayacağız.”

Pilot İl Konya

Türkiye Kart projesinin uygulanacağı ilk şehrin Konya olduğunu paylaşan Ayözen, pilot ilde başarılı olunması halinde uygulamanın tüm illere yayılacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Kart’ın özel halk otobüslerinin desteklenmesi için de fayda sağlayacağını ekleyerek, “Çünkü tek tek yolcu başı entegrasyon dâhilinde binenleri sayabileceğiz. Böylelikle verilecek ek ücret ve teşvik de Türkiye Kart’tan biniş başına sağlanacak” dedi.

Demans, Alzheimer Hastalarına Akıllı Bileklik Takılacak

Ayözen ayrıca Demans, Alzheimer gibi hastalıkları olanlar için yeni bir uygulamanın gündemde olduğunu söyledi.

Söz konusu hastalığı olanlara takılacak akıllı bileklikle, kayıp vakalarının önüne geçmek hedefleniyor. Ayözen’in açıklaması şöyle:

“Alzheimer gibi rahatsızlıkları olan bireyler için mobil uygulama ve çağrı merkeziyle entegre akıllı bileklik uygulaması ve kart uygulamasını planlıyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın