Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Hükümet İlk Teklifini Açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamındaki Kamu İşveren Heyeti’nin teklifini duyurdu. İşte detaylar;
Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Hükümet İlk Teklifini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini iki yıllık maaş ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde kamu iş vereni ilk teklifini açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024 yılının ilk 6 ayı için yüzde 14, ikinci 6 ayı içinse yüzde 9’luk zam teklif etti.

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yılları arasındaki maaş ve sosyal haklarının belli olacağı görüşmeler kapsamında Işıkhan, 2025 yılına ilişkin zam tekliflerinin ilk 6 ayda yüzde 6, ikinci 6 ayda ise yüzde 5 olduğunu duyurdu.

İlk tekliflerini sunan Bakan Işıkhan, “2024 Ocak ayında enflasyon farkı göz önüne alındığında kamu personelimize yüzde 42 artış öngörüldü.” dedi.

2024’ün ikinci altı aylık dönem zammı ile birlikte kümülatif artışın yüzde 54’ün üzerinde olacağını kaydetti.

Sunulan Zam Teklifi Deprem Maliyeti ile Değerlendirilmeli

6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde yüzyılın afetinin yaşandığını dile getiren Işıkhan, depremlerin maliyetinin 104 milyar dolar gibi büyük bir tutar olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Sunulan 2024 yılı zam tekliflerinin de söz konusu çerçeve içinde değerlendirilmesini gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), 2023 yıl sonu enflasyon beklentisini Temmuz ayında yüzde 22,3’ten yüzde 58’e çıkarmıştı. 2024 yıl sonu enflasyon tahminin ise yüzde 8,8’den yüzde 33’e yükseltmişti.

Memur-Sen: Vakit Kaybetmeden Yeni Teklif Gelmeli

Hükümetin teklifinin üzerine düzenlediği basın toplantısında Memur Sendikaları Konfedarasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın, teklifin yeterli olmadığını söyledi.

2024 yılı için yapılan zam önerisinin Merkez Bankası’nın enflasyon hedefinin 10 puan altında olduğuna işaret ederek, vakit kaybetmeden yeni teklifin gelmesini beklediklerini dile getirdi.

Gelen teklifin revize edilmesini isteyen Yalçın, kiralara ilişkin kamu görevlilerinin zorlandığını ve masaya bu konuda da bir teklifin gelmesini beklediklerini kaydetti.

Memur-Sen’in 7. Toplu Sözleşme kapsamındaki teklifinde yer alan bayram ikramiyesinden diğer sosyal haklarla ilgili henüz cümle kurulmadığına vurguda bulundu. Sözleşme görüşmelerinde tam müzakere istediklerini söyleyen Yalçın, hükümete çağrıda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın