Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur-Sen Hükümetin Zam Teklifi Öncesi Çağrıda Bulundu

Toplu Sözleşme takvimine göre hükümet ilk teklifini 14 Ağustos'ta ikinci teklifini ise 17 Ağustos'ta sunacak. Detaylar haberin içerisinde;
Memur-Sen Hükümetin Zam Teklifi Öncesi Çağrıda Bulundu
HABER GİRİŞ

Milyonlarca kamu görevlisinin iki yıllık maaş ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde hükümet bugün ilk teklifini sunacak. Memur Sendikaları Konfedarasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın Bloomberg HT’de konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakanlığın bugün hızlı bir şekilde teklifini sunması gerektiğine işaret eden Yalçın, Toplu Sözleşme sürecinin 21’inci gününün geride kaldığını bildirdi.

Hükümetin ilk teklifini bugün vermesi bekleniyor. Teklifin ardından müzakereler yapılacak ve hükümet ikinci teklifini ise önceden belirlenmiş sözleşme takvimine göre 17 Ağustos’ta sunacak.

Süreç Hakeme Taşınabilir

Sözleşme takvimine göre bu süreçte taraflar ya anlaşmaya varacak ya da süreci hakeme taşıyacak. Sözleşmenin hakeme gitmesi durumunda, kararın 31 Ağustos’ta verileceği kaydedildi.

Bugün hükümet tarafından teklif gelmemesi durumunda sıkışık olan toplu sözleşme takviminin daha sıkışık hale geleceğini savunan Yalçın, bu sebeple Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hızlı bir şekilde teklifini sunması gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Geçen 21 günlük sürede ön müzakere ve tam müzakere sürecinin iç içe geçerek tek taraflı bilgilendirmelere dönüştüğünü belirten Yalçın, sürecin bir müzakereye dönüşebilmesi için karşı taraftan da bir teklifin gelmesi gerektiğini kaydetti.

Toplu Sözleşme Süreci 31 Ağustos’a Kadar Tamamlanmalı

Karşı taraftan teklif gelmezse olayın sosyal diyalogdan çıkıp tek taraflı bir çalışma haline geleceğine dikkat çekerek, şöyle konuştu;

“Bu sebeple ilk toplantıda da ifade ettiğimiz gibi 14 Ağustos ve 17 Ağustos tarihlerinde teklifler gelmeli. Ayın 21’i itibarıyla da süreç tamamlanmış olmalı. Eğer bir anlaşma gerçekleşmez ise üç günlük düşünme süreci ve hakem süreci işleyecek.”

Memur toplu sözleşmelerinin 1 Ağustos ile 31 Ağustos tarihleri arasında sonuçlanması gerektiğini anımsatan Yalçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu zaman diliminde bütün teklifleri anlayıp, hesaplayabilecek bir esneklik yakaladığına ilişkin görüşünü aktardı.

Kamu Çalışanları Kira Yardımı Talebini Destekliyor

BloombergHT haberinde, Memur-Sen’in 2-9 Ağustos tarihleri arasında yaptığı anketinin kamu görevlilerinin toplu sözleşme beklentilerini gösterdiğine dikkat çekti.

50 bini aşkın kamu görevlisiyle gerçekleştirilen ankete katılanların, yüzde 42’sinin kirada otururken yalnızca yüzde 8,4’ünün lojman hakkına sahip olduğu paylaşıldı.

Anket sonuçları incelendiğinde kamu çalışanlarının yüzde 93,7’sinin Memur-Sen’in işverenden kira yardımı talebini desteklediği belirtildi.

Memur-Sen araştırmasına katılan kamu görevlilerinin yüzde 90’ının oransal zamların üçer aylık dilimler halinde verilmesi talebini desteklediği görüldü. Üçer aylık oransal zam talebinin ise enflasyon karşısında alım gücünün korunması için talep edildiği aktarıldı.

Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında Memur-Sen’in teklifleri arasında olan bayram ikramiyesi ise memurların en çok beklediği iyileştirmeler arasında yer alıyor. Anket sonucuna göre kamu çalışanlarının yüzde 96,8’i Memur-Sen’in bayram ikramiyesi teklifini destekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın