Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Memur ve Emeklinin Maaş Zammı için Kritik Gün Yarın

Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında gözler hükümetin teklifine çevrildi. Memur-Sen, piyasa gerçekleri üzerinden teklif için talepte bulundu.
Memur ve Emeklinin Maaş Zammı için Kritik Gün Yarın
Son Güncelleme: 
Yorum

Milyonlarca memur ve memur emeklini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde 1 Ağustos’ta başlayan süreç sürüyor. Çalışmalar kapsamında çalışma takvimi doğrultusunda 11 hizmet koluna ait Görüşmeler, 11 hizmet kolundan alınan teklifler doğrultusunda yapılıyor.

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisinin ilgilendiren görüşmelerde tasnif ve ön müzakereler tamamlandı. Böylece görüşmelerde müzakere aşmasına geçildi.

11 hizmet kolunun komisyon raporları, hükümet ile yetkili sendikalar tarafından müzakere edildi. 12 Ağustos’ta tamamlanan müzakere sürecinin ardından hükümetin, ilk zam teklifini ise 14 Ağustos’ta Memur-Sen’e sunacağı öngörülüyor.

Görüşmeler Olumlu ve Verimli Geçti

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tonbul, hizmet kollarına ait tekliflerin tasnifi ve ön müzakere süreçlerinin olumlu ve verimli geçtiğini dikkat çekerek şöyle konuştu;

“Hizmet kollarına ait tekliflerin tasnifi ve ön müzakere sürecindeki olumlu havanın, görüşmelerin müzakere kısmında da devam etmesini istiyoruz. Gerçekleşen enflasyon rakamları, Merkez Bankasının revize ettiği enflasyon tahminleri ve çarşının pazarın durumu ortada.”

Taleplerinin oldukça makul olduğunu dile getiren Tonbul, bu sebepten kamu işverenin 14 Ağustos’ta enflasyon hedefleri üzerinden değil, piyasa gerçekleri üzerinden bir teklifle masaya gelmesi gerektiğini belirtti.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu