Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Bugün Son Toplantı Yapılacak

Memur ve emekli maaşlarının belirleneceği 7'nci Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, en başta belirlenen takvim gereği bugün sona eriyor. Anlaşma çıkıp çıkmayacağı merakla bekleniyor.
Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Bugün Son Toplantı Yapılacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca memur ve emekliyi ilgilendiren 7’nci Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri devam ediyor. yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisinin yakından takip ettiği görüşmelerde ise artık sona gelindi.

1 Ağustos’ta başlayan görüşmelerde hükümet 2024’ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5’ten oluşan zam teklifi sunmuştu. Ancak bu teklif sendikalar tarafından beğenilmedi.

Bunun ardından yetkili sendika olan Memur-Sen’in Genel Başkanı Ali Yalçın, kamu işveren tarafını yeni teklif sunmaya çağırdı.

17 Ağustos’ta yapılan üçüncü toplantıda hükümet teklifini memur ve memur emeklisine 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında 5 artış olarak revize etti.

Memur-Sen bunu da yetersiz bulurken, gözler bugün yapılacak dördüncü ve son toplantıya çevrildi.  Memur-Sen, 2024 için üçer aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış talep ediyor.

GCM Yatırım Banner

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılacak toplantıda eğer taraflar arasında uzlaşma sağlanırsa, 2024-2025 yılını kapsayacak zam oranları belli olacak.

Uzlaşma sağlanamazsa ise Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girerek 31 Ağustos’ta nihai kararı verecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın