Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplam Ciro Endeksi Ağustos’ta Yıllık Yüzde 130,3 Arttı

TÜİK tarafından bugün yayımlanan ciro endeksleri raporunda yıllık bazda her sektörde yükselme görüldü. Raporun detayları haberin içerisinde;
Toplam Ciro Endeksi Ağustos’ta Yıllık Yüzde 130,3 Arttı
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayına ciro endekslerini açıkladı. Endeks sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinin toplamında Ağustos’ta ciro endeksi yıllık yüzde 130,3 arttı. Temmuz ayına göre kıyaslandığında ise yüzde 6,8 oranında arttı.

Kurumun Temmuz ayı ciro endeksi verileri geçen senenin aynı ayına göre yüzde 122,4 artmıştı. Haziran ayına göre ise yüzde 1,5 oranında azalma göstermişti.

Toplam cironun ana detaylarındaki yıllık dağılımına bakıldığında Ağustos ayında sanayideki ciro endeksi yüzde 123,7, inşaatta yüzde 111,5, ticarette yüzde 127,3, hizmet sektöründe ise ciro endeksi yüzde 160,1 arttı.

Ağustos Ayı Ciro Endeksi Yıllık Sektör Değişimi
KAYNAK: TÜİK

Raporda sanayi sektörünün alt gruplarına bakıldığında ciro endeksinin yıllık değişimi madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 118,1, imalatta ise yüzde 123,9 oranında artış kaydedildi.

Yıllık değişimlerde hizmet sektörünün alt gruplarına bakıldığında sırasıyla ulaştırma ve depolamada yüzde 201,7, gayrimenkul yüzde 201,4, idari ve desteklemede yüzde 142, konaklama ve yiyecekte yüzde 137,9, bilgi ve iletişimde yüzde 85,2 oranında yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Sektörlerin Aylık Değişimlerinde Madencilik ve Taş Ocakçılığı Düştü

Toplam cironun ana sektörlerdeki aylık değişimi ele alındığında inşaatta yüzde 10,7 artış kaydedildi. Ciro endeksleri hizmet sektöründe yüzde 9,2, ticarette yüzde 6,3 ve sanayi sektöründe yüzde 5,7 arttı.

Ağustos ayı istatistiklerinde alt sektörlerdeki ciro endeksinin aylık değişimine bakıldığında madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 1,7 düşüş görüldü.

Alt sektörlerdeki aylık değişimlere bakıldığında sırasıyla bilimsel ve teknik yüzde 11,8, idari ve destek sektöründe ise yüzde 10,6, gayrimenkul yüzde 10,6, ulaştırma ve depolama yüzde 9,3 artış ile gerçekleşti.

Alt sektörleri takiben aylık değişimlerde sırasıyla konaklama ve yiyecekte yüzde 7,1, bilgi ve iletişimde yüzde 5,9, imalat yüzde 5,9 oranında arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.