Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplam Ciro Endeksi Temmuz’da Azalma Gösterdi

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi yıllık bazda üç haneli rakamlarda kalmaya devam etti.
Toplam Ciro Endeksi Temmuz’da Azalma Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Temmuz ayı ciro endekslerini açıkladı. Sanayi inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamından oluşan ciro endeksleri 2021’in aynı dönemine göre yüzde 122,4 artarken, Haziran ayına göre yüzde 1,5 oranında azaldı.

TÜİK’in Haziran verilerinde ciro endeksi 2021’nin aynı dönemine göre yüzde 129,8, bir önceki ay ile kıyaslandığında ise yüzde 7,5 oranında artış görülmüştü.

Ciro Endeksinin Yıllık Bazda Sektörler Üzerindeki Etkisi

Toplam cironun ana sektör dağılımına göre bakıldığında Temmuz’da yıllık sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 122,3, inşaat ciro endeksi yüzde 89,4, ticaret ciro endeksi yüzde 119,7, hizmet ciro endeksi yüzde 142,4 arttı.

Toplam Ciro Yıllık Değişimi Temmuz Ayı
KAYNAK: TÜİK

Sanayi sektörünün alt gruplarına bakıldığında ciro endeksinin yıllık değişimini madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 126,3 ve imalatta yüzde 122,2 seviyesini gördü.

Hizmet sektörünün alt gruplarında ise ciro endeksinin yıllık değişimi ulaştırma ve depolamada yüzde 183, konaklama ve yiyecekte yüzde 124,8, bilgi ve iletişimde yüzde 81,4, gayrimenkulde yüzde 163,4, meslekli, bilimsel ve teknikte yüzde 92,7, idari ve destekte yüzde 120,4 oranında arttı.

GCM Yatırım Banner

Aylık Ciro Endeksinde İnşaat En Çok Kayıp Yaşayan Sektör Oldu

TÜİK verilerine göre toplam cironun ana sektörlerdeki aylık değişiminde hizmet ciro endeksi yüzde 0,6 arttı. Sanayi sektörü ciro endeksi ise yüzde 2,6, inşaat yüzde 5,7 ve ticaret yüzde 1 oranında azaldı.

Ciro Endeksi Temmuz Ayı Değişim Tablosu
KAYNAK: TÜİK

Alt sektörlerdeki ciro endeksinin aylık değişim oranlarına bakıldığında madencilik ve taş ocakçılığı yüzde 7,1, konaklama ve yiyecek yüzde 4,7, bilgi ve iletişim yüzde 1,3, mesleki, bilimsel ve teknik yüzde 1,6, idari ve destek ise yüzde 0,2 oranında arttı.

Alt sektörlerin aylık bazda ciro endeksi değişiminde imalat yüzde 2,9 ve gayrimenkul yüzde 4,5 oranında azaldı. Ulaştırma ve depolama ise sabit kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.