Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TOKİ’ye Kimler Başvurabilir? Başvuru Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün açıklamış olduğu sosyal konut projesi ile ilgili başvuru şartları ve detayları haberimizde,
TOKİ’ye Kimler Başvurabilir? Başvuru Nasıl Yapılır?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İlk evim, ilk iş yerim” olarak adlandırdığı projede, çarpan etkisiyle 2 trilyon TL’den fazla ekonomik hareketlilik beklendiği belirtilmişti. 608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlar için aylık 2 bin 280 TL’den başlayan taksitler, 850 bin liralık 3+1 konutlarda ise 3 bin 780 liradan başlayan taksitler uygulanacak. Konutlar için 240 ay vade olacak. Dev proje ile ilgili başvuru şartları açıklandı.

Başvuru Süreci Nasıl Olacak?

TOKİ’den ev almak isteyen vatandaşların 14 Eylül – 31 Ekim 2022 tarihleri arasında başvuru yapması gerekiyor.

TOKİ bünyesindeki sosyal konutlar için başvuru bedeli 500 TL olarak açıklandı. Kurada, hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini çekilişten sonra 5 gün içinde yetkili bankaların şubelerinden geri alabilecek. Başvuruların şehit aileleri, terör, harp ve vazife malulleri, en yaz yüzde 40 engelli vatandaşlar, emekli vatandaşlar, yaşı 18-30 arasında olan genç vatandaşlar ve diğer alıcı adaylar olarak 5 kategoride yapılacağı duyuruldu.

Başvurusu yapılan konutların ihalesinden sonra satış fiyatları belirlenecek ve başvuru sahipleri arasında “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekilecek.

Konutların, hak sahiplerine yüzde 10 peşinat ile 240 ay vadeli satılacağı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Hak sahiplerini kapsayan kalan borç miktarı ve aylık taksitlerin yer yılın Ocak ve Temmuz aylarında, bir önceki 6 aylık süreçteki memur maaşı artış oranı baz alınarak artırılacak.

Başvuru Şartları Neler?

Projeye başvuru yapabilmek için başvuru sahibinin T.C. vatandaşı olması şartı aranacak. Proje il sınırları kapsamında 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması ve proje il nüfusuna kayıtlı olması, konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları kapsamında kayıtlı konutunun bulunmaması gerekiyor.

Aylık hane halkı gelirinin, en yüksek 16,000 TL (İstanbul için 18,000 TL) olması şartı da maddelerin arasında yer alıyor. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi veya eşi adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek.

Genç kategorisine 14.09.1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlar müracaat edebilecek.

Şehit aileleri, terör, harp ve vazife malulleri kategorisine, TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden “Hak sahipliği” onaylanan kişiler başvuru yapabilecek.

Bankadan Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvurular yetkili bankalar üzerinden veya e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Hak sahipliği onaylananlar ise başvurularını sadece yetkili banka şubelerinden yapabilecek. Başvurunun kabul edileceği bankalar T.C. Ziraat Bankası ve Halk Bankası olarak belirtildi.

Başvuru sahiplerinin banka şubelerinde “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalaması gerekiyor.

Engelli vatandaşlar, en az yüzde 40 engelli olduğunu gösteren belge ile başvuru yapacak.

Emekli vatandaşların, Sosyal Güvenlik Kurumlarından alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren belgeye sahip olması gerekiyor.

E-Devlet Üzerinden Nasıl Başvuru Yapılır?

E-Devlet üzerinden başvuru yapabilmek için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri içinde yer alan “Konut işyeri başvuru” hizmetinin kullanılması gerekiyor. İlan metnini ve bilgilendirme yazısını okuduktan sonra e-Devlet üzerinden proje seçilerek başvuru yapılır.

E-Devlet başvurularında son tarih 28.10.2022 olarak açıklandı. Yapılacak olan başvurular için engelli veya emekli vatandaşlardan belge istenecek.

Buradan yapılan başvurularda, başvuru sahibinin başvuru ücretini IBAN hesabı üzerinden belirlenen süre içinde yatırması gerekiyor.

Şehit aileleri, terör, harp ve vazife malullerinin başvuruları sadece yetkili banka şubeleri üzerinden yapılacak. E-Devlet üzerinden kabul edilmeyecek.

Kura Çekilişi Nasıl Yapılacak?

Şehit aileleri, terör, harp ve vazife malulleri ve en az yüzde 40 engelli vatandaşlar için yüzde 5, emekli vatandaşlar ve gençler için yüzde 20’lik kontenjan ayrılacak ve başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacak.

Kura çekiliş yeri ve programı TOKİ’nin resmi sitesinde açıklanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.