Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dev TOKİ Projesinin Detaylarını Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonlarca vatandaşın beklediği sosyal konut projesinin ayrıntılarını açıkladı. Ayrıntılar haberin devamında...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Dev TOKİ Projesinin Detaylarını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin ayrıntılarına dair açıklamalarda bulundu. Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olması için hazırlanan proje, 81 ilde hayata geçirilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasına, geçtiğimiz 20 yılda ülkemizi her alanda olduğu gibi konut üretiminde de asırlık hizmetlerle, eserlerle buluşturduk.” sözleri ile başladı.

TOKİ vasıtasıyla hiçbir ülkenin hayal dahi edemeyeceği bir atılımla, yüzde 90’ı sosyal konut olmak üzere tam 1 milyon 170 bin konut inşa ettiklerini belirten Erdoğan, “Ülkemize çağın tüm ihtiyaçlarıyla donatılmış dev hastaneler, on binlerce iş yeri, kamu binası, Avrupa standartlarının da fevkinde statlar, her kesimden insanımız için sosyal tesis kazandırdık.” ifadelerini kullandı.

Dev Projenin Ayrıntıları

2019 yılında önce 50 bin adetlik ardından 100 bin adetlik iki sosyal konut projesi başlattıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin her yerinde, yüz binlerce yeni sosyal konutun, konut arsasının ve iş yerinin inşa sürecini hayata geçirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başvuruların yarın itibarıyla başlayacağını ve Ekim sonuna kadar sürecek sosyal konut projesinin ilk temelinin yılbaşında atılacağını ifade etti. İlk etap konutların azami 2 yıl içinde bitirilip hak sahibi vatandaşlara teslim edilmesini hedeflediklerini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan, 2023-2028 arasını kapsayan beş yıllık süreçte 500 bin sosyal konut, 250 bin konut yapımına müsait altyapısı halledilmiş arsa, 50 bin işyerini vatandaşa sunmayı hedeflediklerini söyledi. Bu kampanyanın sayısı ve kalitesi bakımından dünyadaki en büyük konut yatırımını ifade ettiğini sözlerine ekledi.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi

Sosyal konut sayısını 2 milyona, oturan sayısını 10 milyonun üzerine çıkaracaklarını aktaran Erdoğan, “Projemizin ismini ‘ilk evim’, ‘ilk iş yerim’ olarak belirledik.” diye konuştu.

Kampanyanın sayısı ve kalitesi bakımından dünyadaki en büyük konut yatırımını ifade ettiğini belirten Erdoğan, “Çarpan etkisiyle 2 trilyon TL’den fazla ekonomik hareketliliğe yol açacak bir projeyi paylaşıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Böylesine bir yatırımın, ülkenin tamamında ev ve kira fiyatlarını düşüreceğini ve vatandaşların konuta erişimini de kolaylaştıracağını vurguladı.

Şehit yakını ve gazilere 12 bin 500 konut, engelli vatandaşlarımıza 12 bin 500 konut, emekli vatandaşlarımıza 50 bin konut kontenjan ayırdıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “18-30 yaş arası gençler için de kontenjan oluşturduk, 50 bin konutu yarınlarımızın teminatı gençlerimize tahsis ettik.” diye konuştu.

Projenin Ödeme Şartları Şu Şekilde

Ödemelerin nasıl yapılacağına dair açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Vatandaşlarımız toplam 608 bin lira fiyata sahip, 2 artı 1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle, 240 ay vadeyle sahip olabilecekler.” ifadelerini kullandı.

850 bin fiyata sahip 3+1 konutların, 3 bin 780 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile yapılabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan projenin büyüklüğünü anlatmak adına yaptığı konuşmasında, “Tanıtımını yaptığımız 500 bin konut hedefi sayısı iş yerleriyle birlikte düşünüldüğünde hane sayısı bakımından İstanbul’un dörtte birine, Ankara’nın yarısına, Kocaeli’nin tamamına eşit.” ifadelerini kullandı.

İş Yeri ve Arsa için Başvuru Şartları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların iş yerlerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 ay vade ile sunulacağını söyledi.

Proje kapsamındaki arsalardan ilk gruptakilerin 350 ila 500 metrekare müstakil, ikinci gruptaki arsaların ise hisseli parsellerden oluşacağını aktardı.

Arsalarda ilk gruptakilerin 350 ila 500 metrekare müstakil, ikinci gruptaki arsalar hisseli parsellerden oluşacağını aktaran Erdoğan, Bu kampanyamıza İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, diğer illerde 16 bin liranın altında olan her vatandaşımız başvurabilecektir.” ifadelerine yer verdi.

500 bin konut, 250 bin arsa ve 50 bin iş yeri bittiğinde, 3 milyon 750 bin insanımızı daha güvenli yaşam alanına kavuşturacaklarını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın