Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TOKİ Bünyesindeki Konutların Detayları Açıklandı

Bakan Kurum, basın toplantısında soruları cevapladı ve yeni projedeki konutlarla ilgili detayları paylaştı. İşte merak edilen başlıklar,
TOKİ Bünyesindeki Konutların Detayları Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı sosyal konut projesine başvuran kişi sayısını açıkladı. Kurum, saat 10.30 itibarıyla “İlk evim, ilk iş yerim” projesi için 92 bin başvuru yapıldığını duyurdu. Saat 11.00’da sayının 141 bine, 11.45’te ise 207 bine çıktığını açıkladı. Projeye yoğun ilgi var ve başvuru sayısı her geçen dakika artıyor.

Başvuruların 31 Ekim’e kadar devam edeceğini belirtti. Başvuru şartları ve başvurunun nasıl yapılacağı açıklanmıştı. Yeni konut projesinin hangi illerde yapılacağı ile ilgili de bilgilendirme yapılmıştı.

Basın toplantısında verilen bilgilere göre 2+1 konutlar 75 ila 85 metrekare arasında olacak. 3+1 konutlar ise 105 metrekare olacak. 2+1 konutların fiyatları 608 bin liradan başlayacak. 3+1 konutların fiyatı ise 850 bin lira ile 950 bin lira arasında olacak.

“TOKİ Projeden Para Kazanmayacak”

Kurum, TOKİ’nin projeden para kazanmayacağını vurgulayarak projeye ilk gün veya son gün başvurmak arasında bir fark olmadığını da sözlerine ekledi.

Ödemelerin konut tesliminden 1 yıl önce başlayacağını da sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

100 metrekarelik bir inşaatın maliyet rakamının 1 milyon TL olduğunu aktaran Bakan, metrekare inşaat maliyetinin KDV’siz 8 bin 129 TL olduğunu, bu rakamın 10 bin TL üzerine çıkacağını söyledi.

Kiraya Verilebilecek

Sonradan T.C. vatandaşı olanların şartları uygun olduğu takdirde projeye katılabileceğini belirten Kurum, konutların borcu bitmeden satışının yapılamayacağını, ancak kiraya verilebileceğini söyledi.

Arsalar İki Çeşide Ayrılıyor

İki çeşit arsa olduğunu bildiren Kurum, ilkinin 350 ila 500 metrekare büyüklüğünde olacağını aktardı. Buralarda yapılacak olan konutların büyüklüklerinin 105 ile 150 metrekare arasında olacağını belirtti. Toplam fiyatı 192 bin 500 liradan başlayan arsaların taksitleri 1.604 liradan başlayacak. 10 yıl vadeli ve faizsiz olacak.

Diğer arsa çeşidinde ise hisseli parseller olacak. Konut büyüklüğü 150 metrekare olacak. Toplam fiyatın 112 bin 500 liradan başlayacağını ve 937 liralık taksitlerin olacağını bildirdi.

Proje içindeki diğer yatırım ise iş yerleri. Bakan Kurum, ilk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin işyeri yaptıklarını söyledi. Bu işyerlerinin 350 bin liradan başlayan fiyatlarının olacağını ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle verileceğini bildirdi. Arsa ve sanayi başvurularının 10 Ekim’de başladığını 7 Kasım’a kadar devam edeceğini duyurdu.

Son olarak ilk etapta 100 bin konutluk arsanın hazır olduğunu ifade ederek İstanbul’da Başakşehir, Esenler, Arnavutköy, Tuzla, Kartal ve Pendik’te çalıştıklarını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın