Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TOKİ Başkanı: Arsalarda Yüzde 70’e Kadar Sübvanse Olacak

TOKİ Başkanı Bulut, katıldığı televizyon programında sosyal konut projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu ve arsa fiyatlarını açıkladı. İşte detaylar;
TOKİ Başkanı: Arsalarda Yüzde 70’e Kadar Sübvanse Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, CNN Türk’te açıklamalarda bulunarak sosyal konut projeleri ile ilgili detayları paylaştı. Bulut, projenin sadece mesken değil, tamamen yaşam alanı olacağını söyledi. 7,5 Milyon vatandaşın başvuruda bulunduğunu belirtti. İlk günlerdeki yoğunluğun azaldığını, 7,5 milyon kişinin içinde tüm yükümlülüklerini yerine getirmiş olan kişilerin 4 milyon 721 bin 831 kişi olduğunu açıkladı.

İhalelerin başladığını ifade eden Bulut, inşaatların hızlıca başladığını söyledi. Arsa sayısının ilk açıklandığında 100 bin olduğunu, zamanla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu sayıyı 1 milyona kadar yükselttiğini hatırlattı. Başvuruların devam ettiğini, 81 ilde olacağını dile getirdi.

Arsa Başvuruları

Arsa başvurularında müracaat sayısının artmaya başladığını, 181 bin 858 başvuru yapıldığını söyleyen Başkan, insanların arsa ve konuta başvurabildiğini, hangisi çıkarsa onu tercih edeceğini kaydetti.

Müstakil arsaların sayısının yüzde 20 oranında olduğunu açıkladı ve “Vatandaşlarımıza şunu örnek vermek isterim. Müşterek parsellere başvurmaları tahsisi onlar için kolaylaştırır. Müşterek daha avantajlı.” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili örnek veren Bulut, Ankara’nın Nallıhan ilçesini ele alarak Nallıhan’a başvurmak için Nallıhan’da yaşamak ya da nüfusuna kayıtlı olması gerektiğini söyledi. “Nallıhan’da yaşayana da sınır getirelim, o da Ankara’ya başvurmasın.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

İlk İş Yerim Projesi

İş yeri kapsamında başvuru sayısının 33 bin 569 olduğunu, bunun evle veya arsayla ilgisi olmadığını, iş kurmak isteyen insanların başvurduğunu aktardı.

“Altyapıyı Biz Sağlıyoruz”

Bulut, altyapıyı sağladıklarını, proje desteği de verebileceklerini söyledi. Araziden dolayı bodrum kat olabileceğini, yatay mimariye döndüklerini belirtti. SPK’ya bağlı ekspertiz firmalarıyla çalıştıklarını ve 694 ilçede yapıldığını sözlerine ekledi. Arsalarda yüzde 40’a yakın oranda sübvanse olacağını, altyapılarla birlikte yüzde 60-70’lere kadar sübvanse olacağını bildirdi.

Tutarın 10 yılda ödeneceğini söyleyen Başkan, arsaların tahsisleri yapıldığında yüzde 10’unun ödeneceğini duyurdu. Geri kalanının 9 yılda eşit taksitte ödeneceğini, arsada taksit ödemelerinde bir artış olmayacağını açıkladı.

3 bölgede arsa fiyatlarıyla ilgili çalışmayı sunacaklarını, Ankara Gölbaşı’nda arsa fiyatının müşterek 157 bin 500 lira olduğunu aktardı. Müstakil fiyatının 350 metrekarede 280 bin, 500 metrekarede 400 bin lira olacağını belirtti.

Diyarbakır’da müşterek fiyatın 225 bin lira, müstakil fiyatın ise 315 ve 450 bin olduğunu aktardı. Söz konusu fiyatların yüzde 30 indirimli fiyatlar olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.