Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Togg’un Fiyatı Ne Kadar Olacak? Rakipleri Ne Durumda?

ÖTV’de yapılan değişiklikler ile yerli otomobil Togg’un fiyatı ortalama ne kadar olacak? Rakipleri ile arasındaki fark nasıl? Detaylar haberimizde…
Togg’un Fiyatı Ne Kadar Olacak? Rakipleri Ne Durumda?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

29 Ekim’de Gemlik’te üretime başlanacak olan yerli otomobil Togg’un fiyatı, vatandaşların en çok merak ettiği başlıklar arasında yer alıyor. Togg CEO’su Gürcan Karakaş, açıklamalarında Togg’un “ulaşılabilir” bir fiyatı olacağını sürekli olarak vurguluyor.

Temmuz ayında otomobiller için Özel Tüketim Vergisi’nde yapılan değişiklik, Togg’un fiyatı ile ilgili tahminleri ortaya çıkarıyor. Düzenleme ile birlikte özel tüketim vergisi (ÖTV) oranları, motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobiller için yüzde 10, diğerleri için yüzde 40 olarak belirlendi.

Togg yetkilileri tarafından açıklanan bilgilerde, Togg’un yüzde yüz elektrikli SUV modelinin arkadan itişli araçları 149 kW, dört çeker versiyonları için ise 298 kW güç sunacağı belirtilmişti.

Bu bilgiler doğrultusunda Togg’un C segment SUV modelinin arkadan itişli versiyonları yüzde 10, dört çeker araçlar sistemine sahip versiyonlar ise yüzde 50 ÖTV üzerinden fiyatlanacak.

Yeni düzenlemeye göre Togg C-SUV modelinin arkadan itişli aracının matrah değerinin en fazla 700 bin TL olması halinde, perakende satış fiyatının ortalama 910 bin TL olacağı tahmin ediliyor.

GCM Yatırım Banner

Yerli otomobil Togg’un fiyat ve satışı ile ilgili bilgiler gün içinde açıklanmıştı. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu ortaklarından Anadolu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Mart 2023’te satışı başlanacak olan yerli otomobil ile ilgili soruları yanıtlamıştı.

Projenin başından beri fizibilite çalışmalarındaki ÖTV’nin yüzde 7 olarak hesaplandığını duyurdu. Özilhan, elektrikli otomobil ithalatının artması ile birlikte ÖTV’nin yüzde 60’a çıkarıldığını anımsatarak, yüzde 7 olarak hesapladıklarını aktardı. ÖTV’deki yüzde 3’lük fazlalığı çözebildiklerini ve Türk vatandaşlarının ulaşabileceği bir araç düşündüklerini ifade etti.

Togg’un diğer elektrikli araçlara nazaran fiyatının nasıl olacağı da gündemdeki konular arasında yerini alıyor. İşte Togg’un rakipleri ile arasındaki fiyat farkı:

Togg’un Fiyatı Ne Kadar Olacak? Rakipleri Ne Durumda?

Togg’un ÖTV oranının yüzde 10’luk bölümde yer alabilmesi için, vergisiz fiyatının 700 bin TL’yi geçmemesi gerekiyor. Aracın yüzde 10 vergi dilimini aşmaması için perakende satış fiyatının en yüksek 908,6 bin TL olması gerekiyor. Aracın vergisiz fiyatının 700 bin TL altında kaldığı durumda ise aracın satış fiyatı 910 bin TL bandından daha aşağı düşebilir.

Rakipleri ile kıyaslandığında Togg’un fiyatı başlangıç olarak diğer markalara göre daha uygun durumda. Tabloda  yer aldığı üzere biri hariç tüm diğer araçlar Togg’dan daha pahalı fiyata sahip.

İstatistikler, batarya gibi pahalı bir teknolojiyi kullanmak zorunda olan Togg’un elektrikli rakiplerinin haricinde, konvansiyonel motora sahip diğer rakiplerine karşı da rekabetçi bir fiyattan satılacağını gösteriyor.

Bu veriler tahmin olsa da aracın fiyatı beklentilerden çok daha farklı olabilir. 2020 yılında 250 bin tl, 2021 yılında 500 bin TL civarında satılan C-segment SUV modellerin çok büyük bir çoğunluğu bugün 1 milyon TL’yi aşan fiyatlara satılıyor.

CEO Karakaş, fiyatla ilgili sorulara “ulaşabilir” vurgusu yaparak cevap vermişti ve aynı segmentte yer alan içten yanmalı motora sahip araçlar ile benzer fiyattan satılacağı yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.