Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TOFED Açıkladı: Otobüs Fiyatlarında Zam Yok Demedik

“2023 yılı için yeni bir tarife beklentimiz yok, bilet fiyatları aynı kalacak" diyen TOFED Başkanı’nın yanlış anlaşıldığı söylendi. TOFED yeni bir açıklama yaptı.
TOFED Açıkladı: Otobüs Fiyatlarında Zam Yok Demedik
HABER GİRİŞ

Yeni yılda sabit fiyat uygulamasının çoğu sektörde hayata geçirilmesinin ardından otobüs biletlerinde de fiyat artışına gidilmeyeceğine yönelik haberler gündeme geldi. Ancak bu haberlerin gerçeği yansıtmadığına ilişkin yeni bir bilgi kamuoyuyla paylaşıldı.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Birol Özcan’ın geçen hafta Cuma günü paylaşılan açıklamaları federasyon tarafından doğrulanmadı.

Özcan’ın yeni yılda bilet fiyatlarının artırılmayacağına yönelik açıklamalarının çarpıtıldığı söylendi. Ayrıca Özcan’ın hiçbir zaman 2023 yılı için bilet fiyatlarına zam yapılmayacağı şeklinde ifadesinin olmadığı belirtildi. TOFED’in açıklaması şöyle:

“Birol Özcan, basına yapmış olduğu açıklamalarda bilet fiyatlarının geçtiğimiz yıla oranla zamlanmadığını, fahiş akaryakıt fiyatlarının ucuzlamasının bilet fiyatlarının geri gelmesinde etken olduğunu vurgulamıştır.”

Bakanlığın Taban ve Tavan Fiyat Tarifesi Belirlemesi Gerek

TOFED, akaryakıtta görülen zamların ve yüksek enflasyon ortamının yarattığı talep düşüşlerinin sektördeki rekabeti ve hareketliliği kısıtladığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, sektörün şikayetlerinin bakanlığa bildirildiği ve yapılacak düzenlemede taban ve tavan fiyat tarifesinin belirlemesi gerektiği söylendi.

Maliyetin altında kesilen biletlere dur demek için getirilecek taban fiyat uygulamasının yanı sıra otogar çıkış ücretlerine de tavan fiyat kararının alınması talep edildi.

Ülke genelinde otogarlardaki farklı fahiş çıkış ücretlerinin önüne geçmek için bu talebin yerine getirilmesi gerektiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.