Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TOBB Başkanı: Suudi Arabistan ile Hedef 30 Milyar Dolarlık Ticaret

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Suudi Arabistan ile 30 milyar dolarlık ticaret hacmini hedeflediklerini belirtti.
TOBB Başkanı: Suudi Arabistan ile Hedef 30 Milyar Dolarlık Ticaret
HABER GİRİŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye-Suudi Arabistan Yuvarlak Masa Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. İki üke arasında 30 milyar dolarlık ticaret hacmi oluşturmanın mümkün olduğunu ifade etti.

Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Bender bin İbrahim El-Harif ve birçok iş insanının katılım gösterdiği toplantıda ülkeler arasındaki ticari ilişkiler ele alındı.

“Orta ve Uzun Vadede 30 Milyar Dolarlık Hacme Erişebiliriz”

Mevcut ivme ile ilk olarak 10 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşılabileceğini düşündüğünü söyleyen Hisarcıklıoğlu, orta ve uzun vadede ise 30 milyar dolarlık ticaret hacminin gerçekleştirilebileceğini ifade etti.

Ülkeler arasındaki ticari ilişkilerin yeniden canlanmasından son derece memnun olduklarını söyleyen TOBB Başkanı, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın “Suudi Arabistan 2030 Vizyonu”nun, bölgesinde lider bir ülke olma hedeflerine ciddi katkı sağlayacağını belirtti.

“Özellikle teknoloji, turizm, ulaşım ve enerji gibi çeşitli alanlarda gerçekleştirilecek projelerde Türk iş dünyası olarak yer almaya hazırız” diyen Hisarcıklıoğlu, yeni dönemde ilişkileri çeşitlendirerek derinleştirmek istediklerini bildirdi.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @RHisarciklioglu

Türkiye’de Suudi Arabistan tarafından bugüne kadar 2 milyar dolar civarında doğrudan yatırım gerçekleştirildiği bilgisini verirken bu meblağın ülkelerin potansiyelini yansıtmaktan uzak olduğuna ve çok daha fazla Suudlu yatırımcıyı ülkeye beklediklerine dikkat çekti.

“Özellikle Müteahhitlik Sektörü için Çok Değerli”

Suudi Arabistan’ın özellikle müteahhitlik sektörü için çok önemli olduğunu, Türk müteahhitlik firmalarının Suudi Arabistan’da bugüne kadar 25 milyar dolar değerinde 390 projeyi başarıyla tamamlamış olduğunu sözlerine ekledi.

Hisarcıklıoğlu, toplantıya dair sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparken iş insanlarının çalışma toplantısında, karşılıklı ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, iş birliği fırsatlarına yönelik talep ve önerilerini aktardığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.