Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Mısır ile Ticaret İki Katına Çıkacak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret hacminin iki katına çıkabileceğine inandıklarını belirtti. Detaylar;
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Mısır ile Ticaret İki Katına Çıkacak
HABER GİRİŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bugün gerçekleştirilen Türkiye-Mısır Yuvarlak Masası Toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu. Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin iki katına çıkabileceğine inandıklarını belirtti.

Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmed Samir Salih, Mısır Sanayiler Federasyonu Başkanı Muhammed Zeki es-Süveydi ve İskenderiye Ticaret Odası Başkanı Ahmed el-Vekil’in de katıldığı toplantıda karşılık ticarette hedefin 20 milyar dolara ulaşmak olduğu belirtildi.

Hisarcıklıoğlu’ndan 20 Milyar Dolar Ticaret Hacmi Hedefi

Mısır’ın, Türkiye’nin Afrika’daki en büyük ticaret ortağı olduğunu ve ülkeler arasında bir Serbest Ticaret Anlaşması’nın bulunduğunu söyleyen TOBB Başkanı, 2022 yılında ticaret hacminin 10 milyar dolar düzeyine geldiği bilgisini verdi.

Hisarcıklıoğlu, kısa süre içinde ülkeler arasındaki karşılıklı ticaretin 20 milyar dolar düzeyine çıkarılabileceğine inandıklarını ifade etti.

“Mısır’da Altyapı Projelerinde Yer Almak İstiyoruz”

Türkiye ile Mısır arasındaki diplomatik ilişkilerin büyükelçilik seviyesine çıkarılmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin, Mısır’ın en büyük ihracat pazarları arasında olduğuna ve Mısır gazını satın alan en önemli müşteriler arasında yer aldığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @RHisarciklioglu

Mısır’da özellikle başta demir yolları olmak üzere, ulaşım alanında hız kazanan altyapı projelerinde yer almak istediklerini sözlerine ekledi.

Mısır Ticaret Bakanı: Ekonomik İlişkileri Geliştirmek İstiyoruz

Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmed Semir Salih de açıklamalarda bulunurken, yaptığı konuşmada, Hisarcıklıoğlu gibi ülkeler arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolara ulaşmasının öneminden bahsetti.

Türkiye ile iş birliğini geliştirmek istediklerini belirtirken, bu doğrultuda Türk vatandaşlarına vize kolaylığı sağlandığını, daha önce vize konusunun Türk iş insanları için zorluk oluşturduğunu dile getirdi.

Salih özellikle tıbbi ve kimyevi sanayi, potasyum, gıda, mühendislik ve otomotiv sanayisi alanında ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerinin altını çizdi.

Bir önceki gün, Salih ile Ticaret Bakanı Ömer Bolat bir araya gelmişti. Türkiye ve Mısır arasında büyük iş birliği potansiyeli bulunduğunu söyleyen Bolat, karşılıklı ticarette 15 milyar dolarlık bir hedef belirlediklerini belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.