Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TMB Başkanı: Türkiye Küresel Devler Liginde Yeniden 2. Sırada

TMB, Türk müteahhitlerin Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi'ndeki başarıları hakkında açıklama yaptı. Türkiye listede önemli sıraya yerleşti.
TMB Başkanı: Türkiye Küresel Devler Liginde Yeniden 2. Sırada
HABER GİRİŞ

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), uluslararası inşaat sektörü yayınlarından Engineering News Record (ENR) dergisinin “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi”nin 2022 sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı.

TMB, Türkiye’nin listede 42 firmayla yer aldığını böylece dünyada ikinciliğini bir yılın ardından geri aldığını duyurdu. Çin’in 79 firmayla birinci olduğunu, ABD’nin ise 41 firmayla üçüncü olduğunu açıkladı.

2021’de Küresel İnşaat Pazarı Geriledi

ENR açıklamasında küresel inşaat pazarının Covid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşının ardından giderek daha karmaşık hale geldiğini belirtti. Pazarın büyüklüğünün 2021’de 420 milyar dolardan 398 milyar dolara gerilediğini açıkladı. İlk 250 müteahhit firması gelirlerinin 2021 yılında toparlandığı ifade edildi.

TMB, küresel pazarda daralma yaşanırken Türk müteahhitlerin gelirlerindeki artışın göze çarptığını söyledi.

Türkiye’nin küresel inşaat pazarındaki payının yüzde 5,1’e yükseldiğini belirtti. Böylece Türkiye’nin uluslararası gelirlere göre 2022 yılı listesinde 7. sıraya yer aldığını aktardı. Bu rakamla İngiltere’nin, Avusturya’nın ve Japonya’nın önüne geçildiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Müteahhitlik firmalarının geçen yıl uluslararası proje gelirlerine göre 2022 yılı listesinde ilk 100 firma arasına giren Türk müteahhitlerinin sayısının 8 olduğu vurgulandı. İlk 50 firma arasında iki Türk firmasının yer bulduğu belirtildi.

Türk firmalarının 2021 yılında bölgesel faaliyetlerine bakıldığında Rusya’da, Avrupa’da (8,8 milyar dolar), Orta Doğu’da (5,6 milyar dolar), Afrika’da (3 milyar dolar) ve Asya’da (2,5 milyar dolar) yoğunlaştığı kaydedildi.

Türk Müteeahhitliği Dünyada Marka Haline Geldi

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı M. Erdal Eren konuyla ilgili değerlendirmede bulundu. Müteahhitlerin uluslararası pazarda artan sorunlara rağmen zoru başardığını ve verdikleri sözleri tutarak küresel devler liginde Türkiye’yi yeniden ikinci sıraya taşıdığını belirtti. Bu başarının gururunu yaşadıklarını söyledi.

Müteahhitlerin uluslararası standartlarda, zamanında, uygun maliyetlerle iş yapma kabiliyetleriyle ve iş deneyimi, işbirliği geliştirme becerileriyle uluslararası inşaat sektöründe öne çıktıklarını dile getirdi.

Başkan Eren, finansman ihtiyacının arttığı dönemde bu başarının kazanılmasının öneminin altını çizdi. Küresel inşaat pazarının payındaki artışın sevindirici olduğunu kaydetti. Türk müteahhitliğinin dünyada bir marka haline geldiğini vurguladı. Hedefin, gerekli düzenlemelerden sonra yurt dışı projelerinde istihdam edilen Türk işgücü sayısının 35 binlerden 100 bine yükseltilmesi olduğunu söyledi.

Bahsi geçen “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi”ne giren Türk firmalarına çok yakın bir zamanda Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Töreni’nde ödülleri verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törende Türkiye’nin uluslararası müteahhitlik pazarının yüzde 10’unu alması gerektiğine vurgu yaptı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ise yurt dışı müteahhitlik sektörünün yıllık proje tutarının 30 milyar dolar seviyelerini geçeceğini, gelecek sene yıl sonunda kümülatif olarak 500 milyar dolarlık proje bedeline ulaşılacağını tahmin etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.