Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Muş: 2023’te Hedef 500 Milyar Dolarlık Proje!

Ticaret Bakanı Muş, Türk müteahhitlik sektörüne ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Sektörün göstermiş olduğu başarıları aktardı.
Bakan Muş: 2023’te Hedef 500 Milyar Dolarlık Proje!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödülleri Töreni’nde Türk inşaat sektörüyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yurt dışı müteahhitlik sektörünün yıllık proje tutarının 30 milyar dolar seviyelerini geçeceğini, gelecek sene yılı sonunda kümülatif olarak 500 milyar dolarlık proje bedeline ulaşılacağını tahmin etti.

Tören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi”ne giren firmaları ödüllendirdi.

Son 20 Yılda İş Hacmi 460 Milyar Dolara Çıktı

Bakan, Türk inşaat firmalarının 1972-2002 yılları arasında iş hacminin 50 milyar dolar olduğunu ve son 20 yılda kazanılan ivme ile Ağustos ayı başından beri 460 milyar dolara çıktığını belirtti.

2002 yılından itibaren gerçekleştirilen yurt dışı proje bedelinin, Türk inşaat sektörünün yurt dışında üstlendiği toplam proje bedelinin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturduğunu aktardı.

Salgının olumsuz etkileri, dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar nedeniyle son birkaç yılın zorlu geçtiğine değindi. Bu olumsuzluklara rağmen sektörün başarılı bir performans göstererek 2021’de yaklaşık 31 milyar dolar değerinde yeni yurt dışı projeleri üstlendiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Alternatif Finans Metotları Yaratıyoruz

Sektörün yurt dışında tanıtımına ve yeni pazar arayışlarına yönelik çalışmaları artırdıklarını söyledi. Firmaların en çok ihtiyacının finansman olduğuna değindi. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için önemli adımlar atıldığının altını çizdi.

Aternatif finansman metotları yaratmaya yönelik çabaları sürdürdüklerini aktardı. Özellikle bu yöntemlerinden biri olan kamu-özel sektör iş birliği modelini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bakan Muş’un bu açıklamalarının birkaç hafta öncesinde Ticaret Bakanlığı, Türk yurt dışı müteahhitlik ve teknik müşavirlik sektörü verilerini yayımladı. Raporda sektörün yılın ilk 7 ayında 156 projeyi üstlendiği görüldü.

Geçen yıl ise toplam proje bedelinin rekor seviyeye ulaştığı saptandı. En çok Rusya’dan proje üstlenildiği açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.