Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TMB Başkanı Duyurdu: Müteahhitler Sicil Affı Bekliyor

TMB Başkanı, hazırlanan yapılandırma paketinin kapsamına, silinecek ceza ve borçların yanı sıra müteahhitlerin sicil affının da eklenmesi için çağrıda bulundu.
TMB Başkanı Duyurdu: Müteahhitler Sicil Affı Bekliyor
HABER GİRİŞ

Seçim çalışmalarına hız veren ekonomi yönetiminin hazırladığı yapılandırma paketinde yer alan aflara yönelik farklı sektörden talepler gelmeye devam ediyor. Prim borçlarına getirilen yapılandırmaların yanı sıra sicil affının da ilan edilmesi bekleniyor. Söz konusu talebi dile getiren taraf, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) oldu.

TMB Başkanı Erdal Eren yaptığı yazılı açıklamada, af yasasının kapsamına küçük ve orta ölçekli müteahhitlik firmalarının da alınmasını istedi.

İnşaat sektörünün muzdarip olduğu maliyet artışlarına değinen Eren, kamu ihalesi alan müteahhitlerin işlerini sürdüremediğini ifade etti.

Girdi Fiyatları Yüzde 170’e Çıktı

Eren, pandeminin kırdığı arz zincirinin, Rusya-Ukrayna savaşıyla derinleştiği dönemde sektörün ortalama girdi fiyatlarının yüzde 170’e çıktığını hatırlattı.

Hem maliyet artışlarında hem de kamu projelerinde yaşanan ödenek aksaklıklarında müteahhitlerin üzerine taşıyamayacakları yük bindiğini savundu.

Şimdi Kayıt Olun

“Sicil affı sektördeki tıkanıklığı giderecektir” diyerek, bir defaya mahsus olacak affın sektöre can suyu olacağına dikkat çekti.

TMB Başkanı, “Söz konusu müteahhitlik firmalarının da yasa kapsamına alınarak tek seferlik sicil affı ve teminat mektuplarının iadesi imkânı tanınması, sektördeki önemli bir tıkanıklığı giderecektir” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın