Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TMB Başkanı: Asgari Ücretteki Artış Konut Fiyatlarını Etkileyecek

TMB Başkanı Eren, asgari ücretteki artışın konut fiyatlarına yansıyacağını söyledi. Detaylar geliyor...
TMB Başkanı: Asgari Ücretteki Artış Konut Fiyatlarını Etkileyecek
HABER GİRİŞ

Konut fiyatlarındaki artış vatandaşın cebini yakarken, yakın bir zamanda Türkiye’nin dünya genelinde konut fiyatlarındaki pahalılıkta birinci olduğu açıklanmıştı. Bugün açıklanan asgari ücret sonrasında söz konusu artışın devam edeceği sinyali verildi.

Konuya dair değerlendirmede bulunan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mehmet Erdal Eren, asgari ücretteki artışın konut fiyatlarına yansıyacağını söyledi.

“Girdi Maliyetleri Öngörülemez Düzeyde Arttı”

Eren, “Kamudan proje üstlenmiş meslektaşlarımızın bu maliyet artışlarını karşılayacak oranda ek fiyat farkı düzenlemesi beklentisi de devam etmektedir.” dedi.

Asgari ücret artışının işletmelerdeki tüm çalışanların ücretlerini etkilediğini bundan dolayı önemli bir üretim maliyeti artışı oluşturduğunu söyledi. İnşaat sektöründe son yıllarda öngörülemez düzeyde artan girdi maliyeti sorunu ile karşı karşıya olduklarını dile getirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından en son açıklanan İnşaat Maliyet Endeksi raporuna değinen TMB Başkanı Eren, inşaat malzemesi fiyatlarının  yükseldiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Nisan ayı konut fiyatlarına ilişkin raporunda yıllık bazda yüzde 121,3, aylık bazda yüzde 4,7 oranında artış gerçekleştiğini açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.