Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TMB Başkanı: Asgari Ücretteki Artış Konut Fiyatlarını Etkileyecek

TMB Başkanı Eren, asgari ücretteki artışın konut fiyatlarına yansıyacağını söyledi. Detaylar geliyor...
TMB Başkanı: Asgari Ücretteki Artış Konut Fiyatlarını Etkileyecek
Yorum

Konut fiyatlarındaki artış vatandaşın cebini yakarken, yakın bir zamanda Türkiye’nin dünya genelinde konut fiyatlarındaki pahalılıkta birinci olduğu açıklanmıştı. Bugün açıklanan asgari ücret sonrasında söz konusu artışın devam edeceği sinyali verildi.

Konuya dair değerlendirmede bulunan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mehmet Erdal Eren, asgari ücretteki artışın konut fiyatlarına yansıyacağını söyledi.

“Girdi Maliyetleri Öngörülemez Düzeyde Arttı”

Eren, “Kamudan proje üstlenmiş meslektaşlarımızın bu maliyet artışlarını karşılayacak oranda ek fiyat farkı düzenlemesi beklentisi de devam etmektedir.” dedi.

Asgari ücret artışının işletmelerdeki tüm çalışanların ücretlerini etkilediğini bundan dolayı önemli bir üretim maliyeti artışı oluşturduğunu söyledi. İnşaat sektöründe son yıllarda öngörülemez düzeyde artan girdi maliyeti sorunu ile karşı karşıya olduklarını dile getirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından en son açıklanan İnşaat Maliyet Endeksi raporuna değinen TMB Başkanı Eren, inşaat malzemesi fiyatlarının  yükseldiğini söyledi.

Bu gelişmelerin öncesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Nisan ayı konut fiyatlarına ilişkin raporunda yıllık bazda yüzde 121,3, aylık bazda yüzde 4,7 oranında artış gerçekleştiğini açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu