Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İnşaat Maliyet Artışında Geri Çekilme Nisan Ayında Sürdü

Geçen yılı yüzde 100’ün üzerinde maliyet artışlarıyla geçiren inşaat sektöründe ılımlı hava sürüyor. Maliyetlerdeki artış yılın dördüncü ayında yüzde 50 seviyelerine geriledi.
İnşaat Maliyet Artışında Geri Çekilme Nisan Ayında Sürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan 2023 dönemine ilişkin inşaat maliyet endeksi istatistiklerini yayımladı. Enflasyondan en çok etkilenen sektörlerin başında gelen inşaat alanında maliyetlerdeki yıllık artış 2022’nin Kasım ayında gevşeme gösterdikten sonra bu senenin dördüncü ayında da yüzde 100’ün altında kaldı.

TÜİK verilerine göre Nisan ayında inşaat maliyet endeksi bir önceki aya kıyasla yüzde 1,03, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 52,99 arttı.

Malzeme endeksi Mart ayına kıyasla yüzde 1,37, işçilik endeksi yüzde 0,18 yükseldi. Önceki yılın Nisan ayına göre malzeme endeksi yüzde 39,80 artış kaydetti.

İşçilik endeksindeki yıllık artış ise yüzde 100’ün üzerinde kayda geçerek, yüzde 102,72 artış gösterdi.

Geçen ay açıklanan Mart ayı raporunda endeks, aylık bazda yüzde 2,16, yıllık bazda ise yüzde 60,70 yükselmişti.

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi Nisan Ayı
Kaynak: TÜİK

Nisan ayı raporuna göre bina inşaatı maliyet endeksi yılın dördüncü ayında aylık bazda yüzde 0,91, yıllık bazda yüzde 54,55 arttı.

Bina dışı yapılardaki inşaat maliyet endeksi aylık yüzde 1,46, yıllık yüzde 48,01 yükseliş gerçekleştirdi.

Bina dışı yapılardaki malzeme endeksi aylık yüzde 1,89, yıllık yüzde 35,67; işçilik endeksi aylık yüzde 0,21, yıllık yüzde 101,61 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu