Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TL’nin Cazibesi Artacak mı? Uzman İsim Yanıtladı

TCMB’nin faiz oranlarını artırması ile beraber mevduat faizlerindeki getiriler artmaya başladı. Ekonomist Muhammet Bayram artışın sürmesini bekliyor.
TL’nin Cazibesi Artacak mı? Uzman İsim Yanıtladı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından para politikasında yapılan değişiklik ile beraber faiz oranlarında güçlü artırımlar yapılmaya başlandı. Merkez Bankası tarafından yapılan son toplantıda 500 baz puanlık faiz artırımı daha gerçekleştirildi.

Böylece politika faizi yüzde 40 seviyesine çıkarıldı. Sıkılaşma politikası ile beraber mevduat faizlerinde de gözle görülür bir artış söz konusu. Vatandaşlar birikimlerini nasıl sağlayacağını araştırırken, Türk lirasının cazibesi artmaya devam ediyor.

Sıkılaşma politikası başlamadan önce mevduat faizleri yıllık yüzde 45 seviyesine dayanmıştı. Yani 1 milyon TL’si olan ayda 45 bin TL’ye yakın kazanç sağlıyordu. Faiz artırımları sonrası 1 milyon TL’si olan bir mevduat sahibinin aylık kazancı 50 bin TL’ye dayandı.

Bu durum nedeniyle vatandaşlar ev, araba, arsa gibi yatırımlara yönelmek yerine mevduata yönelmeye başladı. Bu durumun bundan sonra nasıl değişeceği ise merak ediliyor.

Faizler Artmaya Devam Edecek mi?

Konuyla ilgili merak edilenleri Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, Milliyet’e konuştu. Bayram, TCMB’nin oranları yüzde 40’a çıkardığını ancak bu rakamın bankaların Merkez Bankası’na borçlandığı tutarı ifade ettiğini, bankaların piyasadan borçlandığı ya da borç aldığı oranları karşıladığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Mevduat faizlerinin yüzde 50’lere dayandığını kaydeden Bayram, bankaların kar edebilmesi için kredi faizlerinin biraz daha artması gerektiğini söyledi.

Bayram bundan sonra oranların nasıl değişeceği görüşünü de paylaştı. Uzman isim, “Bir miktar daha faiz artışı gelebilir. Seçim öncesi olması ve yatırımcıya güven verilmesi açısından hızlı bir şekilde faiz artışı yapıldı. O yüzden ben 250 baz puanlık bir artışın yapılacağını düşünüyorum. 500 baz puanlık bir artış daha yapılması şaşırtıcı olmaz.” açıklamasında bulundu.

TCMB’nin sıkılaştırmaya devam etmesi halinde mevduat faizlerinin yükselmeye devam edeceğini kaydeden Bayram, tüketici ve ihtiyaç kredilerinin de artacağını belirtti. TCMB’nin reel faize dönmek istediğini, enflasyon ortalamasının gelecek yıl için yüzde 55’ler seviyesinde olacağını ifade etti.

Artan faizler nedeniyle krediye erişimin zorlaştığını kaydeden Bayram, bu nedenle konut ve araç fiyatlarının düştüğüne dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.