Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TL Tahvillerde Cazibe için Tarih Verildi! Dev Banka Açıkladı

Deutsche Bank’ın Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska, TL tahviller, enflasyon ve faiz için değerlendirmelerini paylaştı. İşte detaylar;
TL Tahvillerde Cazibe için Tarih Verildi! Dev Banka Açıkladı

Türk lirası cinsi tahviller için dünyanın birçok bankası oldukça dikkat çeken açıklamalar yaptı. Gündemden düşmen tahviller için değerlendirme bu kez Deutsche Bank’ın Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska’dan geldi.

Wietoska, Bloomberg HT yayınında yaptığı açıklamada TL tahvillerin cazibesinin 2024’ün sonuna doğru artacağını belirtti. Ortodoks politikalara dönüş olduğunu söyledi ve bunun ekonomistler, yatırımcılar tarafından iyi karşılandığını paylaştı.

TL tahvillerde vade priminin enflasyon trendine bağlı olacağını, 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 35 seviyesinde denge bulacağını öngördüklerini vurguladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın makro politika ve sıkılaşma adımlarının atılıp, mali harcamaların biraz daha azaltılacağı yönünde söylemleri olduğunu ifade etti.

Türkiye’de döviz rezervlerinin de kullanımının azaldığını dile getiren Wietoska, seçim sonrası tablo için bu gelişmelerin hepsinin piyasalar tarafından iyi karşılandığını kaydetti. Adımların doğru yönde atıldığını, fakat Türkiye’nin henüz yolun başında olduğunu belirtti.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

“CDS Düşüyor”

Türkiye’nin risk priminin son birkaç haftada olumlu bir düşüş kaydettiğini aktardı ve tahvil tarafında iyileşme görüldüğünü söyledi. Ancak yine de biraz temkinli durmaya devam edeceklerini, gelecek yıl daha iyimser olabileceklerini ifade etti.

Enflasyon ve Faiz Beklentisi

Wietoska, 2024’ün Mart ayında enflasyonun yüzde 74-75 ile tepe noktasına gelebileceğini, daha sonra yüzde 40 civarına düşebileceğini dile getirdi.

Faiz oranlarında tepe noktası olarak yüzde 40’ın yeterli olabileceğini kaydetti ve bunun 2 tane daha 250 baz puanlık artış anlamına geldiğini bildirdi.

Pacific Investment Management CEO’su Daniel Ivascyn, 26 Kasım’da yaptığı açıklamada tahvil piyasasının gelecek yıl faiz indirimleri olabileceği konusunda “fazla heyecanlı” davrandığını belirtmişti. BNP Paribas ise TL tahvillerin cazip değer sunduğunu paylaşmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu