Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TL Mevduat Faizinde Yeni Rekor Beklentisi: Yüzde 50 Aşılabilir

TCMB’nin mudileri TL mevduat hesaplara yönlendirmek için aldığı kararlar faizde rekor denemelerini sürdürdü. Bankaların yüzde 50’yi aşan faiz sunması bekleniyor.
TL Mevduat Faizinde Yeni Rekor Beklentisi: Yüzde 50 Aşılabilir
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kadrolarındaki radikal değişiklikler beraberinde sıkı para politikalarını getirdi. Merkez’in faiz artırım ve kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarından çıkışları hızlandırma kararları sonrası kredi ve mevduat faizlerinde artışlara her ay yenisi eklendi.

Eylül ayının ilk haftası itibarıyla TL mevduat faizi ve ticari kredi faizleri 20 yıllık zirveye yükseldi.

Ticari kredi faizi yüzde 40,87’ye, ihtiyaç kredisi faizi yüzde 59,71’e, 3 aya kadar vadeli TL mevduat faizi yüzde 40,87’ye çıktı.

Bankacılık kaynaklarının aktardığına göre kimi bankalar KKM’den TL mevduata geçiş yapan mudilere yüzde 45’in üzerinde faiz sundu.


Yüzde 40 seviyesini aşan TL mevduat faizinde artış rekorunun tazelenmesi bekleniyor.

Ekonomi gazetesinin haberine göre Merkez Bankası’nın KKM sistemine alternatif olarak teşvik ettiği TL mevduat hesaplarına girişleri hızlandırmak için mudilere cazip faizler teklif edilebilir.

GCM Yatırım Banner

Sektör kaynaklarının aktardığına göre Merkez Bankası’nın dün duyurduğu TL mevduatını destekleyici yeni kararı TL mevduat faizinin yüzde 50’yi aşmasıyla sonuçlanabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın