Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TL Değer Kaybediyor! Reel Efektif Döviz Kuru Düşüşe Geçti

Merkez Bankası verilerine göre art arda üç ay yükselen tüfe bazlı reel efektif döviz kuru Kasım'da ivmeyi tersine döndürdü. Detaylar haberde;
TL Değer Kaybediyor! Reel Efektif Döviz Kuru Düşüşe Geçti
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı enflasyon rakamlarının ardından bugün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Kasım ayı reel efektif döviz kuru raporunu paylaştı. Merkez Bankası verilerine göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bazlı reel efektif döviz kuru Kasım’da düştü.

TL’nin yabancı paralar karşısında enflasyondan arındırılmış halini ölçen TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi Ekim’deki 56,01 seviyesinden Kasım ayında 55,04’e geriledi. Geçen ayki Ekim raporunda 55,9 seviyesinde açıklanan endeks ise 56,01’e revize edildi.

Merkez Bankası verilerine göre Kasım’da reel efektif döviz kuru aylık bazda yüzde 1,7, yıllık bazda yüzde 1,4 azalarak 55,04’e indi.

TÜFE Bazlı Reel Efektif Döviz Kuru Grafiği
KAYNAK: TCMB

2022 senesinin sonuna kıyasla yüzde 0,3 oranında yükselen endeks, Temmuz 2023’te 48,71 değeri ile son 19 ayın en düşüğünü görmüştü.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) bazlı döviz kuru endeksi ise Ekim ayındaki 89,16 seviyesinden 87,07’ye geriledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın