Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TİM Başkanı: MB Kararları Elimizi Güçlendirdi

TİM Başkanı Gültepe, TCMB'nin aldığı karar hakkında değerlendirmede bulunarak olumlu açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde...
TİM Başkanı: MB Kararları Elimizi Güçlendirdi
Yorum

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), seçici kredi miktarsan sıkılaştırma kararlarını yayımladı. Kredilere yönelik sadeleşme süreci kapsamında yeni adımlar atılması hakkında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’den değerlendirme geldi.

Başkan Gültepe, sadeleşme ve sıkılaştırma süreci ile ilgili yeni düzenlemeleri ihracat ailesi tarafından memnuniyetle karşılandığını vurguladı.

Merkez Bankası (MB)  kararları kapsamında ihracat ve yatırım kredilerinin sınırlandırıcı tedbirlerin dışında tutmasının kendileri için büyük bir motivasyon kaynağı oluşturacağını söyledi. Ayrıca reeskont kredilerinde günlük limitin 1,5 milyar TL’ye çıkarılmasının da önemli olduğunu kaydetti.

Bunun yanında istihdamın devamlılığı hem de cari açığın kapatılması açısından son derece faydalı olacağını bildirdi.

Gültepe, reeskont kredilerinde yüzde 30 ilave ihracat bedeli satış koşulunun kaldırılması ve kredi vadesi boyunca döviz almama taahhüdünden, ithalat ödemeleri kapsamındaki döviz alımlarının istisna tutulmasının önemini vurguladı.

“Talep ve Beklentiler Karşılandı”

TİM Başkanı Gültepe, ihracatçıların finansmana erişiminin uzun süredir bir sorun olduğunu ifade etti. Talep ve beklentilerinin karşılandığını kaydetti.

265 milyar dolarlık ihracat hedefini hatırlatan Gültepe, “Merkez Bankası’nın yeni düzenlemeleri sayesinde hedefe ulaşma konusunda elimiz artık çok daha güçlendi.” ifadelerini kullandı.

Bu gelişmelerin öncesinde TCMB’nin kararlarına yönelik bir açıklamada Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi.

Bakan Şimşek, Merkez Bankası’nın açıkladığı kararların cari açığı azaltmaya ve enflasyonu orta vadede düşürmeye yönelik olduğunu bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu