Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şimşek: Yeni Kararlar Enflasyonu Düşürmeye Yönelik

Bakan Şimşek, Merkez Bankası'nın aldığı seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları hakkında değerlendirmede bulundu. Detaylar haberde...
Şimşek: Yeni Kararlar Enflasyonu Düşürmeye Yönelik
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), gece saatlerinde seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları aldı. Böylece kredilere yönelik sadeleşme süreci kapsamında yeni adımlar atılmış oldu. Konuya dair Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten açıklama geldi.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bakan Şimşek, “Ülkemizin ödemeler dengesini iyileştirme, kamu açıklarını azaltma ve enflasyonu düşürme amacı doğrultusunda tedbir almaya ve uygulamaya devam ediyoruz.” dedi.

Şimşek, Merkez Bankası’nın bugün açıkladığı kararların cari açığı azaltmaya ve enflasyonu orta vadede düşürmeye yönelik olduğunu bildirdi. Sınırlı kaynakları ihracata ve yatırımlara kanalize etmeye devam edeceklerini ifade etti.

Mehmet Şimşek Twitter
Kaynak: Twitter

TCMB, yürütülmekte olan sadeleşme süreci kapsamında kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisi kapsamında yüzde 3 olan TL ticari krediler için aylık büyüme sınırının yüzde 2,5 olarak belirlenmesine karar verildiğini bildirdi. İhracat, yatırım, tarım ve esnaf kredileri bu sınırlandırmanın dışında tutulduğu eklendi.

İhracat ve yatırım kredileri hariç TL ticari kredilerde birinci kademe kaldırılarak faiz sınırı tek kademe olarak uygulanacak.

Söz konusu kararlar kapsamında taşıt kredilerinde yüzde 3 olan büyüme sınırının yüzde 2 olarak belirlendi. İhtiyaç kredilerinde ise değişikliğe gidilmeyecek.

Bunun yanında enflasyonun kontrolü ve iç talebin dengelenmesi kapsamında kredi kartı nakit kullanımlarına ve kredili mevduat hesaplarına uygulanan aylık azami faiz oranı yüzde 2,89’a yükseltildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu