Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TİM Başkanı: Cumhurbaşkanı’ndan Daha Fazla İndirim Bekliyoruz

2022 yılını parlak ihracat karnesi ile kapatan ihracatçılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan daha fazla indirim ve mali destek istedi.
TİM Başkanı: Cumhurbaşkanı’ndan Daha Fazla İndirim Bekliyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2022 yılı dış ticaret rakamlarının açıklandığı etkinlikte konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye’nin ihracat karnesine ilişkin konuşma yaptı. İhracat rekorunun devamı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundu.

2022’de Türk menşeinin tüm dünya ülkelerinde yer edindiğine dikkat çeken TİM Başkanı, sene boyunca 21 bin 501 firma kapasitesiyle ihracat yapıldığını söyledi.

3 milyar 700 milyon dolarlık ihracat başarısı sağlandığının altını çizerek, “162 ülkeye ihracatımızı arttırırken, 108 ülkede ihracat rekoru kırdık. 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığımız ülke sayısını 52’ye çıkardık” dedi.

En çok ihracat yapılan ülkelerin Almanya, ABD, Irak, Birleşik Krallık ve İtalya olduğunu aktardı.

Elektrik ve Doğal Gaz İndirimlerinin Devamı Bekleniyor

2022 yılında gösterilen başarının devamını 2023 yılında da görme hedefinde olduklarını belirten TİM Başkanı, enerji maliyetleri için daha fazla indirim talep etti.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulunarak, sanayide kullanılan elektrik ve doğal gaz indirimlerin devamının gelmesini istedi.

Ekonomi yönetiminden bazı beklentileri olduğunu söyleyerek, “Rekabet gücümüzü koruyabilmemiz için zatıalinizden bir bu kadar daha indirim bekliyoruz” dedi.

Merkez Bankası ve Eximbank’tan Daha Fazla Katkı Talep Ediliyor

Gültepe, enerji maliyetlerini düşürecek indirim haberinin yanı sıra finansman desteği beklentisi içerisine de girdiklerini belirterek şöyle ifadede bulundu:

“Merkez Bankası ve Eximbank’ın bu süreçte uzun vadeli finansman kredileriyle ihracatçılarımıza daha çok katkı vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Yeşil dönüşüm ve dijitalleşmeyle ilgili bütün yatırımların bölge ayrımı gözetilmeksizin destek kapsamına alınmasını bekliyoruz.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.