Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Yeni Yılın İlk Açıklaması: İhracatta Rekor Kırdık

Yeni yılın ilk değerlendirmesinde kameralar karşısına geçen Erdoğan, ihracat verilerini değerlendirerek hedeflere vurgu yaptı. İşte detaylar;
Erdoğan’dan Yeni Yılın İlk Açıklaması: İhracatta Rekor Kırdık
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılının ilk açıklamasında Türkiye’nin ihracat rakamlarına değerlendirdi. Türkiye Yüzyılı vizyonuna vurgu yapan Erdoğan, son 20 yılda çok çalıştıklarını, geçmişin ihmal ve hatalarını telafi ettiklerini söyledi. Artık kimseye özenmeden her alanda kendi özgün politikalarını geliştiren ve uygulayan bir Türkiye olduğunu belirtti.

Eğitimden sağlığa, adaletten güvenliğe, tarımdan spora her alanda Türkiye’nin fotoğraflarını görmenin mümkün olduğunu, en somut rakamların görüldüğü alanın ihracat olduğunu aktardı.

Erdoğan, “Dünyadaki olaylar ekonomimizin ve ihracatımızın hızını kesemedi. Tam tersine krizi fırsata çevirerek rekorlar kırdık.” dedi. İhracatın tek başına tarihi büyüme oranına 5,3 puanlık katkı yaptığını, 2022’de istikrarlı büyümenin sürdürüldüğünü paylaştı.

Rekor İhracat

Küresel olumsuzluklara rağmen 2022 yılı ihracatının geçen yıla göre yüzde 12,9 yükselerek 254,2 milyar dolar olarak gerçekleştirildiğini duyurdu. Bu rakamın Cumhuriyet tarihinin rekoru olduğunu ifade etti. Bundan sonraki hedeflerinin Türkiye’nin dünyada en çok ihracat yapan ilk 10 ülke arasında yer alması olduğunu dile getirdi.

2022’nin Ocak-Kasım sürecinde ihracat ailesine katılan yeni firma adetinin 9 bin 700’ü aştığını, aynı dönemde 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan il sayısının 5’ten 21’e çıktığını, ihracat yapmayan hiçbir ilin kalmadığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı, “Ey gayri milliler burayı dinleyin, milli paramızla ihracat yaptığımız ülke ve bölgeler 197’yi buldu. Bundan 20 yıl önce yola çıktığımızda 36 milyar dolar olarak devraldığımız ihracatımızı tam 7 kat artırdık.” şeklinde konuştu.

Mal ve hizmet ihracatında yazılan bu başarı hikayesi ile 350 milyar dolara çıkan büyük bir ihracat ekonomisini hep birlikte oluşturduklarını belirtti.

Bugün Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) sonra dizi ihracatında 2. sırada yer alarak 800 milyonu aşkın izleyiciyle Türk dizilerinin beğeni topladığını aktardı. Dizi ve film ihracatının bu yıl 1,5 milyar doları aşarak 1,5 milyar izleyiciye ulaşmasını hedeflediklerini paylaştı.

“Son Defa”

Bilişim sektöründe 2023 hedeflerini 5 milyar dolar olarak belirlediklerini, ticaretin en kolay ve en güvenli yapıldığı ülke olma vizyonları ışığında dış ticarette tercih edilebilirliği artırmak istediklerini vurguladı.

Erdoğan, 2023’te Türkiye Yüzyılı için milletten son defa bir destek istediğini söyleyerek lafla değil icraatla milletin huzuruna çıktıklarını kaydetti.

İhracatı geliştirmek için gece gündüz, azimle ve gayretle çalıştıklarını bildirerek üzerinde “Made in Türkiye” yazan ürünleri zorlu şartlara rağmen dünyanın dört bir yanına ulaştıran tüm ihracatçılara teşekkürlerini iletti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.