Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TikTok’un Sahibi Bytedance Yüzlerce Kişiyi İşten Çıkardı

Sosyal medya devi TikTok’un geliştiricisi olan Bytedance’in çok sayıda çalışanını işten çıkardığı iddia edildi. Ayrıntılar haberde...
TikTok’un Sahibi Bytedance Yüzlerce Kişiyi İşten Çıkardı
Yorum

TikTok’un sahibi ByteDance, yakın kaynakların aktardığına göre şirketin operasyonları düzene sokma çabalarının bir parçası olarak 2022’nin sonunda birden fazla departmanda yüzlerce çalışanını işten çıkardı.

Kaynaklar, bu hareketin günlük 600 milyon aktif kullanıcıya sahip TikTok’un Çince versiyonu Douyin’deki çalışanları, oyun ve emlak operasyonlarını etkilediğini söyledi.

İşten çıkarmalar, Çin’in teknoloji sektöründeki en büyük işverenlerden biri olan ve dünya çapında 100.000’den fazla çalışanı olan ByteDance’in iş gücünün küçük bir yüzdesini temsil ediyor. ByteDance özel bir şirket ve bu bilgileri kamuya açıklama zorunluluğu bulunmuyor.

Şirketin bu kararı öncesinde, Alibaba Group Holding ve Tencent Holdings dahil olmak üzere diğer Çinli internet devleri 2022’de binlerce kişiyi işten çıkardı.

Kaynaklardan biri, işten çıkarılanlara hizmet yılı sayısına ve bir aylık maaşa göre tazminat verileceğini söyledi. Şirket bir yandan işe alımlar gerçekleştiriyor. Bytedance’in web sitesinde, aralarında Pekin, Londra ve Mountain View, California’nın da bulunduğu dünya çapındaki şehirlerde, mühendislikten pazarlamaya uzanan yaklaşık 10.000 iş ilanı bulunuyor.

ByteDance, TikTok’un ABD’deki siyasi yaptırımlar ve Çin’deki öngörülemeyen düzenleyici ortamla karşı karşıya olduğu zorlu bir yılı bekliyor. TikTok, tüm ABD federal hükümet cihazlarında yasaklanırken, en az 19 eyalet devlet tarafından yönetilen cihazlarda yasaklandı.

Küresel boyutta endişe yaratan enflasyon ve merkez bankalarının faiz artırımları, 2022 boyunca çok sayıda şirketin iş gücünü azaltmasına neden oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu