Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticari Kredi Faizi 2002’den Bu Yana En Yüksek Seviyesinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre ticari kredi faizleri 21 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Detaylar haberde...
Ticari Kredi Faizi 2002’den Bu Yana En Yüksek Seviyesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre ticari kredi faizleri en yüksek seviyeyi gördü.

Bloomberg HT’de yer alan haberde TCMB’nin para politikasında izlediği sıkılaşma adımlarının kredi faizlerini yukarı yönlü etkilediği yer aldı.

Buna kapsamda TCMB’nin verilerine göre 24 Kasım haftası itibarıyla ortalama ticari kredi faizi yüzde 50’yi geçti. Faiz oranı yüzde 52,19 seviyesine yükseldi.

Bu veriler ışığında ticari kredi faizleri 2002’den bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu.

Ayrıca bireysel kredi faizlerindeki ortalama yüzde 60 seviyesi devam etti.

GCM Yatırım Banner

Kredi faizlerinde yukarı yönlü ivme devam ederken, kredi büyüme hızları kapsamında incelenen ticari kredilerin bireysel segmentten daha ileride olduğu saptandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine dayanarak yapılan hesaplamaya göre tüketici kredilerinde büyüme hızı yüzde 10,4 seviyesinde kaydedildi. Böylece Temmuz 2021’den bu yana en yavaş seviyeye inmiş oldu.

Ticari kredi büyüme hızı ise yüzde 18,9 seviyesinde kayda geçti.

Ekonomist ve köşe yazarı Emrah Lafçı, Ekim ayında yatırımcıları uyarmıştı. Ticari kredilerin faizlerinin 13 Ekim haftasında yüzde 50 seviyelerine yükseldiğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.