Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı: Irak ile Yeni Sınır Kapısı Açılması Gündemde

Ticaret Bakanlığı, Ömer Bolat'ın Irak'ın başkenti Bağdat'a yaptığı resmi ziyaret sonrasında değerlendirmelerde bulundu. Detaylar haberde;
Ticaret Bakanlığı: Irak ile Yeni Sınır Kapısı Açılması Gündemde
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, iş dünyasının temsilcileri ve iş adamlarından oluşan bir heyetle gerçekleştirdiği Bağdat ziyareti tamamlandı. Bakanlık, ziyaretin ardından taraflar arasında yapılan görüşmelere dair değerlendirmelerde bulundu.

Ziyaretin, iki ülke arasındaki çok boyutlu ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi yönünde güçlü bir adım niteliği taşıdığına dikkat çekildi.

Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşit ve Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani’nin yanı sıra Başbakan Yardımcısı Muhammed Ali Temim, Ticaret Bakanı Atir Davud Selman el-Greyri, Ulaştırma Bakanı Rezzak Miheybis ve İskan, Belediyeler ve Kamu İşleri Bakanı Bengin Rekani ile görüşüldüğü bilgisi verildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Müteahhitler Birliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği temsilcileri ile çok sayıda iş insanının Türk heyetini oluşturduğu ifade edildi.

Açıklamada, Irak’ın Fav Limanı’nı Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayacak Kalkınma Yolu Projesi‘ne desteğin gösterildiği, Türk müteahhitlik firmalarının Irak’taki projelerde yer alma isteğinin belirtildiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Yeni Sınır Kapısı Açılması Konusu Görüşüldü

Irak Başbakanı ile gerçekleştirilen görüşmede ülkeler arasında yatırım alanındaki yasal altyapının güçlendirilmesi, bankacılık ve gümrük alanında atılacak adımların yanı sıra iki ülke arasında yeni bir sınır kapısı açılması hususlarının ele alındığı belirtildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @ticaret

Başbakan Yardımcısı ve Planlama Bakanı Temim ile gerçekleştirilen görüşmede iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da geliştirilmesini teminen atılabilecek adımlar ve Kalkınma Yolu kapsamında hayata geçirilecek yeni şehirlerin inşasında Türk firmalarının rol alması hususlarının ön plana çıktığı bilgisi verildi.

İkili Ticarette Engellerin Kaldırılmasında Kararlılık Vurgusu

Irak Ticaret Bakanı el-Greyri ile gerçekleştirilen görüşmede, tarafların ikili ticarette firmaların önündeki engellerin kaldırılmasında kararlı bir tutum gösterdiğine dikkat çekildi.

Para transferlerindeki sorunların çözümüne yönelik çalışma yapılması, gümrük geçişleri ve vergi uygulamalarında ortaya çıkan sorunların ele alınması için diyalog mekanizması kurulması konularında mutabık kalındığı bildirildi.

İmar, İskan, Belediyeler ve Kamu İşleri Bakanı Rekani ile gerçekleştirilen görüşmede ise özellikle önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek hastane, konut ve otoyol projelerinde Türk firmalarının daha güçlü yer alması adına yakın çalışılmasına karar verildiğinin altı çizildi.

Bolat, ziyarete ilişkin yaptığı genel değerlendirmede, Irak’ın Türkiye’nin ihracatında geçen yıl ulaşılan 24,2 milyar dolarlık hacmiyle en önemli ticari ortaklarından biri olduğuna vurgu yaptı. İhracatta ve müteahhitlik hizmetlerinde en büyük üçüncü pazar konumunda olduğu bilgisini verdi.

İki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey seviyesinde ele alınan ilişkilerin, ekonomik anlamda daha da güçlendirilmesine dönük çalışmalara devam edileceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın