Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı Emlak Sektörünün Cezasını Kesti

Ticaret Bakanlığı tarafından emlak sektöründe kayıt dışı manipülasyon amaçlı ilan paylaşan 545 kişiye para cezası kesildiği duyuruldu. Detaylar haberde;
Ticaret Bakanlığı Emlak Sektörünün Cezasını Kesti
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla emlak sektörüne yönelik atılan adımlarla ilgili detay verildi. Açıklamada, piyasada denge unsurunu bozabilecek her türlü eylem ile fiille ilgili inceleme ve denetimlerin detaylı olarak sürdüğü kaydedildi.

Emlak sektöründe 1 Eylül’den itibaren kayıt dışı manipülatif ve manipülasyon amaçlı ilan paylaşan 545 kişiye, kişi başı 100 bin lira olmak üzere toplam 54 milyon 500 lira ceza kesildiğine işaret edildi. Denetimlerin ise artarak devam ettiği vurgulandı.

Yanıltıcı Reklamlar Titizlikle İnceleniyor

Bakanlığın spekülatif fiiller ile fahiş fiyata sebebiyet veren ilanları incelediği belirtilerek, yanıltıcı reklamların da titizlikle değerlendirildiği söylendi.

Söz konusu kapsamda, ilan platformlarında verilen satılık emlak ilanlarının inceleme altına alındığına dikkat çekildi.

1 Eylül’den bu yana verilen satılık emlak ilanlarında, ilanın yayımda olduğu dönemde fiyatında yüzde 100 ve üzeri artış yaparak piyasayla serbest rekabeti bozarak tüketicileri mağdur eden 545 kişiye ceza kesildiği paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Ticaret Bakanlığı, Vatandaşın Mağdur Edilmemesi için Çalışıyor

Kişilerin, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’in 14’üncü maddesindeki ‘Taşınmaz ticaretiyle iştigal edenler haksız ve hukuka aykırı davranış ve ticari faaliyetlerde bulunamaz’ hükmüne aykırı faaliyette bulunduklarının altı çizildi.

Vatandaşları mağdur edebilecek her türlü ihtimalin Ticaret Bakanlığı tarafından incelendiğinin altı çizildi. Gerekli incelemelerin de ivedilikle başlatıldığının bilgisi verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın