Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı E-İhracat Payını Yükseltmeyi Hedefliyor

Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamayla e-ihracat payını yüzde 10'a çıkarmak için çalışmalarını kapsamlı bir şekilde yürüttüklerini kaydetti. Detaylar haberde;
Ticaret Bakanlığı E-İhracat Payını Yükseltmeyi Hedefliyor
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamayla e-ihracatın genel ihracattaki payının desteklerle birlikte yüzde 1,5’ten yüzde 10’a çıkarılmasının hedeflendiği kaydedildi. Açıklamada, e-ihracat destek paketiyle ihracatçıya yönelik çalışmaların detaylı bir şekilde hazırlandığı belirtildi.

Bakanlık, 21. yüzyılda çağın getirdiği teknolojik ilerlemeyle küresel çaptaki dijital dönüşüm ve küresel ticaretteki değişen ihtiyaçlar doğrultusunda e-ticaret ekosisteminin güncel ve dinamik ihtiyaçlarını yakından takip ettiklerini vurguladı.

E-ihracat destek paketi ile ihracatçıların söz konusu dönüşüme en hızlı şekilde adapte olmaları ve sektöre yön vermek için çalışmaların detaylı olarak hazırlandığı bildirildi.

E-İhracat Payının Yüzde 10’a Çıkarılması Hedefleniyor

İhracatçıya yönelik oluşturulan destek paketleri ile e-ihracatın genel ihracat içerisindeki yüzde 1,5 oranındaki payını yüzde 10’a çıkarmanın hedeflendiği ifade edildi.

Böylece dünyada hızla yükselmekte olan sınır ötesi e-ticaret pazarında Türkiye’deki ihracatçıların etkin ve aktif bir şekilde rol almasına öncülük etmesine yardımcı olacağı ileri sürüldü.

GCM Yatırım Banner

Bakanlık tarafından hazırlanan ihracatçıya yönelik desteklerse şu şekilde sıralandı;

  • Dijital pazaryeri tanıtım desteği
  • Sipariş karşılama hizmeti desteği
  • Depo kira desteği
  • Çevrim içi mağaza ve hedef ülke e-ticaret paydaşlarından alınan hizmet desteği
  • Pazaryeri komisyon gideri desteği
  • E-ihracat tanıtım desteği
  • Pazara giriş rapor desteği
  • Yurt dışı pazaryeri entegrasyonu desteği

Ticaret Bakanlığı açıklamasında, “E-ihracat destek paketi ile tüm e-ihracat ekosistemini kapsayacak şekilde, firmalarımızın, KOBİ’lerimizin, pazaryerlerinin ve perakende e-ticaret sitelerinin, e-ihracata hazırlanmasına” imkan sağlayacağı belirtildi.

Yurt dışı pazar ve pazaryerlerinde Türk ürünleri ile markalarının çevrim içi sergilenmesi, tanıtılması, yurt dışı siparişlerindeki hızlı teslimatın sağlanmasına yönelik giderlerin destekleneceği paylaşıldı.

Bu kapsamda şirketlerin e-ihracatına imkân sağlayacak E-İhracat Konsorsiyumları ile Türkiye E-İhracat Platformu’nun kurulmasına yönelik faaliyetlere ilişkin giderlerin de destekleneceği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın