Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanı, Türkiye’nin 2028 İhracat Hedefini Açıkladı

Bakan Ömer Bolat, katıldığı bir fuarda Türkiye’nin hazır giyim ve tekstil sektörü ihracatına yönelik değerlendirmelerini ve hedeflerini paylaştı. İşte detaylar;
Ticaret Bakanı, Türkiye’nin 2028 İhracat Hedefini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından düzenlenen İstanbul Hazır Giyim ve Moda Fuarı (İstanbul Fashion Connection-IFCO) başladı. Bolat, Türkiye’nin 2023’ün 9 ayında yüzde 4 büyüdüğünü, milli gelirin ise 1 trilyon 75 milyar dolara çıktığını hatırlattı.

Tekstil ve giyim sektörünün ihracatta önemli bir alanı oluşturduğunu belirten Bakan, Türk sanayisini ilk ateşleyen sektörün tekstil, ardından da hazır giyim olduğunu aktardı.

Türkiye’nin dünyada Avrupa’nın üçüncü büyük ihracatçısı olduğunu, dünyanın yedinci büyük ihracatçısı konumunda olduğunu ifade etti. Hazır giyimde 2023’te 20,6 milyar dolar, tekstilde 12,3 milyar dolar ihracat ile 30 milyar doların üzerinde ihracat yapıldığını kaydetti.

Hedef 110 Milyar Dolar

2024 yılında 267 milyar dolar mal, 110 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştirmeyi hedeflediklerini duyurdu ve hazır giyim ile tekstil sektörlerinin de yılın ikinci yarısı itibarıyla artan siparişlerle ihracat hedefine katkı sağlayacağını söyledi.

Bolat, dünya ithalatının gerilediğini ama Türkiye’nin dünya mal ihracatından aldığı payın yüzde 1,02’den yüzde 1,06’ya çıktığını belirtti. 2028’de hedeflerinin yüzde 1,30 olduğunu duyuran Bakan, 27 sektörde toplam 41 tanıtım pazarlama projesi üzerinde çalıştıklarını ve bunları uygulayacaklarını ifade etti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın