Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Thodex Kurucusunun Kaçakçılık Suçundan Yargılandığı Davada Karar

Thodex'in kurucusu Özer'in kaçakçılık suçundan yargılandığı davada 7 ay 15 gün hapis cezası veren mahkeme, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.
Thodex Kurucusunun Kaçakçılık Suçundan Yargılandığı Davada Karar
HABER GİRİŞ

Kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, Arnavutluk Adalet Bakanlığı tarafından Türkiye’ye iadesi kararının ardından İstanbul’a getirilmişti. Anadolu 17. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Özer, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Kaçakçılık suçundan yargılanan Özer’in, duruşmada sanık avukatı da hazır bulundu. Mahkemede son sözünün sorulması üzerine, suç tarihinde şirket yetkilisinin kendisi olmadığını ve şirketine kayyım atandığını söyledi.

Şirketine kayyım atandığını belirten Özer, yönetim kendisinde olmadığı için istese de defterleri ibraz edemeyeceğini savundu. Söz konusu durumları öne sürerek beraat talebinde bulunan Özer, herhangi bir ceza verilmesi durumunda hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını istedi.

Mahkeme Tarafından Karar Verildi

Kararını açıklayan mahkeme, Özer’e Vergi Usul Kanunu’nun kaçakçılık suçunu düzenleyen maddesi uyarınca önce 18 ay hapis cezası verdi.

Daha sonra takdiri indirim maddelerini uygulayarak sanığa 7 ay 15 gün hapis cezası veren mahkeme, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.

GCM Yatırım Banner

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 2017 yılına ait hesapların incelenmesi esnasında tebligata rağmen inceleme dönemine ilişkin defter ve belgeleri yasal süresi içerisinde ibraz etmeyen sanık Faruk Fatih Özer’in Vergi Usul Kanunu’nun “kaçakçılık” suçunu düzenleyen maddesi uyarınca 18 aydan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Türkiye’nin ilk global kripto para borsası olarak tanınan Thodex, 2017 yılında Koineks adı ile kurulmuştu. 2020’de global alanda hizmet vermeye başlayan kripto borsası, 2021’de sistemlerini bakıma aldığını açıklamış ve hizmeti durdurmuştu. Duyurudan 2 gün sonra Özer’in yurt dışına kaçtığı görülmüştü.

Kripto tarihinin en büyük vurgunları arasında yer alan Thodex olayında, 400 bine yakın insanın mağdur edildiği ve 2 milyar dolardan fazla paranın çalındığı öngörülüyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın