Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Thodex Kurucusu Özer Arnavutluk’tan Türkiye’ye Getirildi

İflas eden ve çok sayıda yatırımcıyı mağdur eden kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, Türkiye’ye getirildi.
Thodex Kurucusu Özer Arnavutluk’tan Türkiye’ye Getirildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Daha önce Arnavutluk Adalet Bakanlığınca Türkiye’ye iadesine karar verilen kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, İstanbul’a getirildi. Dıraç Temyiz Mahkemesi taraıfndan Türkiye’ye iade edilmesine karar verilen Özer için gerekli işlemler başlatılmıştı.

Özer’i taşıyan uçak sabah saatlerinde Arnavutluk’un başkenti Tiran’dan havalandı. Özer saat 10.15 itibarıyla İstanbul Havalimanı’na indi ve İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından teslim alındı.

Daha sonrasında polis merkezine götürülen Özer’in sağlık kontrolünden geçirilmesi ve buradaki işlemlerin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Caddesi’ndeki yerleşkesine götürülmesi bekleniyor.

Özer, Ağustos 2022’de Yakalanmıştı

Özer uzun zamandır kırmızı bültenle aranıyordu ve 30 Ağustos 2022’de Arnavutluk’ta gözaltına alınmıştı. Geçen yılın Aralık ayında ise Türkiye’ye iadesi kesinleşmişti.

Türkiye’nin ilk global kripto para borsası olarak bilinen Thodex, ilk olarak 2017’de Koineks adı ile kurulmuştu. 2020 yılında ise global alanda hizmet vermeye başlamıştı. Borsa 2021 yılında sistemlerini bakıma aldığını açıklamış ve hizmeti durdurmuştu. Bu duyurudan 2 gün sonra Özer’in yurt dışına kaçtığı görülmüştü.

GCM Yatırım Banner

Kripto tarihinin en büyük vurgunları arasında yer alan Thodex olayında, 400 bine yakın insanın mağdur olduğu ve 2 milyar dolardan fazla paranın çalındığı tahmin ediliyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.