Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

285 Km/h Hıza Çıkabilen 911 Turbo Motorlu VW Transporter’a Ne Dersiniz?

Alman TH Automobile Berlin, bir müşterisi için hazırladığı Transporter'ı dünyanın en lüks ve güçlü minibüsüne dönüştürmüş.
285 Km/h Hıza Çıkabilen 911 Turbo Motorlu VW Transporter’a Ne Dersiniz?
HABER GİRİŞ

Yılların geçmesi ve bununla beraber teknolojinin ilerleyişi, insanların hayal güçlerini de zorlamaya başlıyor. VW’nin T1-T2 ile başlayan taşımacılık macerasında Transporter ismini herkes bilir. Ford Transit ile aynı platformda üretilmesi ile gündeme gelen Alman VAN, bir hayalin ötesinde modifiye edilişini gördük. 2012 model Multivan için Porsche’den gelen ve bir 911’i saniyeler içerisinde hızlandırabilen motor hazırlanmış.

Bakınız; 1968 model Ford Mustang’in içerisine çift turbolu Ferrari V8’i yerleştirilmesi abes kaçmaz. Aksine hayranlık ve heyecan uyandırır. Peki, ticari bir araca süper spor araba ünitesi takmak sizde ne uyandırdı? Neler yapılmış gelin beraber bakalım!

Berlin merkezli TH Automobile‘in VW Transporter’nın dünya üzerinde bir eşi daha yok!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Siyah Transporter’a dıştan bakıyoruz! Mercekli far düzeneği ve logosuz panjuru dışında abartı bir şeye rastlamadık. Yani cadde ve sokaklarda buna benzer hatta daha fazla modifiyeye maruz kalmış örneklerini de gördük.

Porsche motorlu 2012 Multivan’ın biraz da derinliklerine inelim.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Ticari araç üzerine 19 inç, yapacağı hızları karşılayabilecek kalın tabanlı lastikler takılmış. Özel ayarlı bir süspansiyon sayesinde taban yüksekliği ayarlayabiliyor. Özel çılgın ticari 370 mm ön, 365 mm arka disklerine ilaveten frenler Brembo’nun yüksek kaliteli tipleriyle değiştirilmiş.

En özel kısım olan motoruna geçmeden önce kokpiti de inceleyelim!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==İç mekan lüks bir ortama sahip. Koltuklar, ön göğüs ve kapı panellerinin bir kısmı deriyle kaplanmış. Diğer kısımlarda Alacantraya başvurulmuş. Her şeyden önce direksiyonun Porsche’den gelmiş olması bizi şaşırtıyor. Direksiyon simidine çok odaklandıysanız, gösterge paneli ve vites topuzu da 911’den gelmiş. Ve bunca işin maliyet faturasını görünce küçük dilinizi yutabilirsiniz.

GCM Yatırım Banner
TH Automobile, 911 motorunu yerleştirebilmek için Transporter’ın arkasında tadilat yapmak zorunda kalmış.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Multivan aracın arka bagaj kısmına özel bir çerçeve imal edilmiş. 3.6L motor bu yuvaya yerleştirilmiş. 580 ps güç üreten motorun turbosu ve ECU’su 911 GT2’den alınmış. 6 ileri Porsche manuel vitesle yapılan aktarımlar sonrasında VW Transporter 285 km/h son sürate çıkartılabilmiş. Minibüs için hiç de fena bir rakam değil!

Özel bir müşteri için 2 yılda bitirilen projeye tam 285.500 dolar harcanmış. Bu paraya istediğiniz lükslükte dört kapılı araçlar alabileceğiniz gibi süper spor arabaları da tercih edebilirsiniz.

Geldik çözmediğimiz kısma! Satılığa çıkartılan Transporter’a 159.800 dolar isteniyor. Neden 125 bin dolar aşağısına satıldığını anlayamadık.

Özetleyecek olursak; TH, gerçekten zorlu bir iş yapmış. Ticari bir aracın baştan sona tüm mantalitesini değiştirmiş. Önden çekişi arkaya, dizel motorun yerine de Porsche’nin 3.6L turbosunu yerleştirmiş. Üstüne üstlük, kokpiti de 911 parçalarıyla tamamlayıp neredeyse 300 km/h sınırana kadar getirmiş. Proje hakkında sizin düşünceleriniz neler?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.