Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tesla’dan Müşterilerini Şaşırtacak Karar

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, teslimat hedefini tutturmak için Model 3 ve Y’nin ABD’deki fiyatlarında indirime gitti. Ayrıntılar geliyor...
Tesla’dan Müşterilerini Şaşırtacak Karar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla, ABD’deki müşterileri için yeni bir karar aldı. Şirket Model 3 ve Model Y’nin üçüncü çeyrek teslimatlarının beklentilerin altında kalması nedeniyle ABD’deki fiyatlarında indirime gitti.

Son indirimler, şirketin yıllık 1,8 milyon araç teslim hedefini karşılamak için 2023’ün son üç ayında rekor 476.000 araç teslim etmek için yoğun çaba gösterdiği bir dönemde geldi. Tesla’nın fiyat indirimleri, belirsiz bir ekonomide satışları desteklemek ve Ford ve Çinli BYD gibi ABD’li otomobil üreticilerinin rekabetini savuşturmak için Ocak ayında başladı.

Tesla hisseleri, kesintilerin şirketin Nisan-Haziran çeyreğinde neredeyse dört yılın en düşük seviyesine düşen sektör lideri marjlarını daha da olumsuz etkileyeceği korkusuyla piyasa öncesi işlemlerde yüzde 1’den fazla düştü.

Otomobil üreticisinin web sitesine göre standart Model 3 sedanın artık 1.250 dolar indirimle, 38.990 dolar olurken, Model Y uzun menzilli versiyonunun ise 2.000 dolar indirimle 48.490 dolar oldu. Tesla ayrıca iki modelin daha yüksek fiyatlı çeşitlerinin fiyatlarını da düşürdü.

Standart Model 3’ün fiyatları yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 17 oranında düşerken, Model Y uzun menzilli modelde yüzde 26’nın üzerinde bir düşüş görüldü. Şirket teslimatlardaki düşüşü, üretim tesislerinin aksama süresine neden olan fabrika yükseltmelerine bağlıyor. Otomotiv devi, Eylül ayında Model S ve Model X fiyatlarında indirime gitmişti.

GCM Yatırım Banner

Tesla, özellikle en büyük pazarları olan ABD ve Çin’de düzenli olarak arabalarının fiyatlarında değişiklik yapıyor. Otomobil üreticisi bu yıl 1,8 milyon araç teslim etmeyi hedefliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın