Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tesla’dan Açıklama: Üretim ve Teslimatları Üçe Katladık!

Tesla, Şanghay fabrikasındaki güncellemelerin ardından Çin yapımı arabaların teslimatlarını üçe katladığını açıkladı. Detaylar haberde;
Tesla’dan Açıklama: Üretim ve Teslimatları Üçe Katladık!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tesla, Ağustos ayında 76.965 Çin yapımı araç sattı ve bir ay öncesine göre satışlarını neredeyse üç katına çıkardı. Bunun arkasında ise şirketin, Şanghay fabrikasındaki üretimi artırdıktan sonra teslimatları hızlandırmış olması yatıyor.

Çin Binek Araçlar Birliği (CPCA), ABD’li otomobil üreticisinin geçen ay Çin’den 42.463 Model 3 ve Model Y ihraç ettiğini bildirdi. Temmuz ayında 28.217 araç satışı ve 19.756 adet ihracat gerçekleşmişti.

Tesla, Ağustos ayında Şanghay fabrikasında üretimi artırırken, güneybatı bölgesindeki tedarikçileri vuran sıcak hava dalgalarına ve Kovid kısıtlamalarına adeta meydan okudu. Pil üreticisi CATL’nin, Tesla Şanghay’a pil hücreleri tedarik eden Yibin tesisi, Ağustos ortasında yerel güç kısıtlaması politikaları nedeniyle operasyonlarının bir kısmını kapatmak zorunda kalmıştı.

Üretim Artışı Teslimatlara Hız Kazandırdı

Üretim artışı, Tesla’nın Model 3 ve Model Y elektrikli otomobillerinin özellikle yerel rakiplerinden daha fazla rekabetle karşı karşıya olduğu Çin’deki müşterilere teslimatlarını hızlandırmasını sağladı.

Tesla’nın Çin internet sitesine göre, en çok satan iki modeli için Çin’de teslimat bekleme süresini maksimum 14 haftaya indirirken, arkadan çekişli Model Y’nin alıcıları SUV’yi sipariş verdikten sonra bir ay içinde teslim alabilmekteler.

GCM Yatırım Banner

CPCA, Çin’in Ağustos ayındaki toplam binek otomobil satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 28.4 artarak 1.9 milyona ulaştığını söyledi.

Çin Otomobil Satışları Toparlanma Gösterdi

Çin ekonomisinin Kovid-19 kilitlenmeleri arasında yavaşladığı yıla zor bir başlangıçtan sonra, Çin’deki otomobil satışları, hükümet teşvikleri ve vergi indirimleri sayesinde toparlandı.

CPCA, binek araç ihracatının geçen ay yüzde 77.5 oranında arttığını ve genel ihracat artışındaki yavaşlamayı engellediğini bildirdi.

Elektrikli otomobil satışlarının Ağustos ayında toplamın yüzde 28’ini oluşturduğunu ve yüzde 111.2 arttığını da açıklamasına ekledi.

BYD, Ağustos ayında teslim edilen 173.977 adet ile elektrikli araç üreticilerine öncülük ederken; Nio, Xpeng ve Li Auto sırasıyla 10.677, 9.578 ve 4.571 adet araç teslim etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.