Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tesla Hisseleri Elon Musk’ın Twitter’ı Alması Sonrası Sert Düştü

Elon Musk’ın geçtiğimiz gün Twitter’ı satın alması sonrası Tesla hisselerinde sert geri çekilme yaşandı. Ayrıntılar geliyor...
Tesla Hisseleri Elon Musk’ın Twitter’ı Alması Sonrası Sert Düştü
HABER GİRİŞ

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz gün Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldı ve bu durum dünyada büyük yankı uyandırdı. Musk’ın Twitter hamlesi sonrası kendi şirketi olan Tesla hisselerinde sert bir geri çekilme yaşandı.

Şirketin hisselerinde bir günde 126 milyar dolarlık bir düşüş gerçekleşti. Şirketin piyasa değeri, Pazartesi günü 1 trilyon dolardan fazla iken şimdi 906 milyar dolara kadar düştü.

Tesla’nın hisseleri üzerindeki baskı, büyük ölçüde Musk’ın Twitter’ı devralmasını nasıl finanse ettiğine dair endişelerden kaynaklanıyor. Milyarder, Tesla hisselerine karşı güvence altına alınan 12,5 milyar dolarlık bir kredi aldı.

Musk, kalan 21 milyar doları ödemeyi kabul etti, ancak fonları nasıl alacağını söylemedi. Bu da yatırımcının maliyeti karşılamak için Tesla hissesinin önemli bir bölümünü satabileceği endişesini artırdı.

Tesla hisse grafiği
Kaynak: MarketWatch

Wedbush analisti David Ives, milyarderin devralma için hisselerinin bir kısmını boşaltacağı korkusu, Tesla hisselerinde ayı dalgası yarattığını söyledi. Ünlü ekonomist Peter Schiff ise Elon Musk’ın Twitter’ı alırken Tesla hisselerdeki satış dalgasının beklenen bir hareket olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Schiff Tesla balonunun patlayacağını belirterek, Musk’ın sahip olduğu hisselerini satmak zorunda kalacağını iddia etti. Yatırımcı, Tesla’daki bu düşüşün henüz başlangıç olduğunu ve ayıların kan kokusunu aldığını söyledi.

Tesla, bu yılın başlarında, Musk hisselerini teminat olarak satarsa ​​hisse senedi fiyatının düşeceği konusunda önceden uyarmıştı.

Şirket, en son yıllık dosyalamasında “Elon Musk, belirli kişisel kredi yükümlülüklerini güvence altına almayı taahhüt ettiği adi hisse senetlerimizin hisselerini satmak zorunda kalırsa, bu tür satışlar hisse senedi fiyatımızın düşmesine neden olabilir” açıklamasında bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.