Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tesla, Block ve Blockstream Güneş Enerjisi ile Bitcoin Üretecek

ABD’nin Miami kentinde düzenlenen Bitcoin konferansında, Teksas’ta güneş enerjisi ile BTC madenciliği yapılacağı duyuruldu.
Tesla, Block ve Blockstream Güneş Enerjisi ile Bitcoin Üretecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Miami’de düzenlenen Bitcoin 2022 konferansında, madencilik sektörüne dair önemli bir duyuru yapıldı. Tesla, Blockstream ve Block, Teksas eyaletinde güneş enerjisinden yararlanarak Bitcoin madenciliği yapacaklarını duyurdu.

Pilot çalışma kapsamında madencilik tesisi, güneş enerjisi ve Tesla’nın pillerinden yararlanacak.

Blockstream CEO’su Adam Back, bu girişimin Bitcoin madenciliğinin yenilenebilir enerji kurulumlarını ve inovasyonu finanse edebileceğini göstermeyi amaçladığını belirtti ve “Bir şeyler inşa etmek, bir şeyler hakkında tartışmaktan daha iyi bir çözüm” diye konuştu.

Bu geliştirmenin 12 milyon dolarlık maliyeti Blockstream ve Block arasında eşit olarak bölünecek ve birkaç ay içinde faaliyete geçmesi bekleniyor. Madenin işlem gücü ve enerji kapasitesi 1 megawatt ve 30 petahash/saniye olacak.

Back, enerji tüketimi ve hash oranı da dahil olmak üzere madenle ilgili gerçek zamanlı operasyonel ve finansal bilgilerin bir gösterge panosunda halka açık olacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Tesis Elektrik Şebekesinden Bağımsız Çalışacak

Veriler, şebeke dışı madencilik ve güneş enerjisinin genişlemesini finanse edip edemeyeceği konusundaki kamuoyu tartışmasını bilgilendirmeyi amaçlıyor. Bugüne kadar yayınlanan raporların şüpheli olabileceğini belirten Blockstream CEO’su, yeni operasyon ile gerçeği ortaya çıkaracaklarını söyledi.

Back madene güç sağlayacak Tesla pilleri ile projenin tamamen şebekeden bağımsız olacağını belirtiyor. Bitcoin madenciliği, karbon salınımına neden olduğu iddiası ile çeşitli çevreler tarafından sürekli eleştiri görüyor.

Geçen hafta Greenpeace, Çevresel Çalışma Grubu ve Ripple’dan Chris Larsen, temel modelini, çalışması için çok fazla enerji gerektiren iş kanıtından uzaklaştırmak için bir kampanya başlatmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın