Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TESK’ten ESK’ye Ucuz Et Talebi: Kasaplar için de Uygulanmalı

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Et ve Süt Kurumu’nun (ESK), ucuz et satışının kasapların da dahil edilmesini söyledi.
TESK’ten ESK’ye Ucuz Et Talebi: Kasaplar için de Uygulanmalı
HABER GİRİŞ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından perakendecilere yönelik uygulanan karkas et fiyatlarının, kasaplar için de uygulanması gerektiğini söyledi.

Palandöken açıklamasında, “Kasaplarımız da ucuz et satmak için böyle bir fırsat beklemektedir.” ifadelerine yer verdi.

ESK tarafından perakendecilere ucuz karkas et satışı yapılmasının yanlış olduğunu savunan Palandöken, kırmızı et fiyatlarında istikrarın sağlanması için kasapların da uygulamaya dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

TESK Başkanı açıklamasının devamında, son dönemde artan kırmızı et fiyatlarında istikrar sağlanması için perakendecilere verilecek olan ucuz karkas etin aynı şekilde kasaplara da verilmesi halinde piyasada et fiyatlarının regüle edilebileceğini belirtti.

Halihazırda sadece perakendecilere verilen karkas et fiyatlarının uygulanması kapsamına, kasapların da dahil edilmesini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Kasapların ucuz et satmak için böyle bir fırsatı beklediğini belirten Palandöken, “Aksi halde bu uygulama çifte standart oluşturur ve kırmızı et piyasası bu şekilde düzenlenemez. Bu şekildeki uygulama Anayasa’nın eşitlik ilkesine ve yine Anayasa’nın 173’üncü maddesindeki esnaf ve sanatkarların korunmasına ilişkin maddeye aykırıdır.” diye konuştu.

ESK geçtiğimiz günlerde artan et fiyatlarına karşı önlem almış ve besi çiftliği kuracağını açıklamıştı. ESK Genel Müdürü Kayhan, Türkiye’nin birkaç bölgesinde büyük kentlere yakın alanlarda besi çiftliği kurmayı hedeflediklerini söylemişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.