Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ESK’ten Et Fiyatlarına Karşı Önlem! Besi Çiftliği Kuracak

ESK Genel Müdürü Kayhan, yüksek et fiyatlarıyla besi çiftleri kurularak mücadele edileceğini söyledi. Detaylar haberde...
ESK’ten Et Fiyatlarına Karşı Önlem! Besi Çiftliği Kuracak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de yüksek et fiyatlarına yönelik çareler aranırken konuya dair bir açıklamada Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürü Mustafa Kayhan’dan geldi. Son dönemde artan kırmızı et fiyatlarına müdahale için yürüttükleri çalışmaları hayata geçirdiklerini vurguladı.

ESK Genel Müdürü Kayhan, Türkiye’nin birkaç bölgesinde büyük kentlere yakın alanlarda besi çiftliği kurmayı hedeflediklerini kaydetti. Canlı stok planlamasının ya sözleşmeli üretim ile ya da besi çiftlikleri oluşturularak yapılacağını bildirdi.

Kırmızı et piyasasına ESK aracılığı ile ürün sağlandığını vurgulayan Kayhan, böylece sanayici ve perakendeciye ürün sağlandığını kaydetti. Orta vadede tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti. Sözleşmeli besiciliğin yaygınlaşması gerektiğini ifade etti.

“Pandemi ve Kuraklık Dengeyi Bozdu”

Kurmayı hedefledikleri besi çiftliği hakkında konuşan Kayhan, ortalama 20 bin baş hayvan olacak besi çiftlikleri kuracaklarını söyledi. 100 bin baş canlı stokun olduğunda fiyatlar yükseldiği zaman piyasaya çok yüklü miktarda mal verilebileceğini ve fiyatların dengeleneceğini söyledi.

ESK Müdürü Kayhan, arz talep dengesinin bozulduğunu vurguladı. Pandemi ve kuraklık gibi dönemlerin dengeyi bozduğunu, insanların bu nedenlerden dolayı gelir kaybına uğrayınca işi bıraktıklarını aktardı. Etlerin piyasaya üreticinin zararına yol açmayacak şekilde piyasaya ikame edildiğini kaydetti. Bunun süreklilik arz etmeyeceğini ve bir geçiş dönemi olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde et fiyatlarının düşmesine yönelik Türk Veteriner Hekimleri Birliği Yüksek Haysiyet Divan Başkanı Engin Sakarya’dan dikkat çeken bir öneri geldi. Et fiyatlarını düşürmek ve sığır eti üzerindeki baskıyı azaltmak için hindi üretilmesi gerektiğini önerdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın