Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TESK’ten Erdoğan’a EYT Mektubu: Esnafın Primi Düşürülsün

TESK Başkanı, 9 bin prim sayısının düşürülmesi için Cumhurbaşkanı'na çağrıda bulunarak, düzenleme kapsamına esnafların da dahil edilmesini istedi.
TESK’ten Erdoğan’a EYT Mektubu: Esnafın Primi Düşürülsün
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi yasalaşmadan önce kapsamda değişiklik yapılmasını isteyen bir diğer taraf, esnaflar oldu. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, düzenleme kapsamına esnaf ve sanatkarların da alınmasını istedi. Sosyal güvenlik sorunları yaşayan bu grubun EYT düzenlemesi ile çözüm beklediğini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazan Palandöken, şimdiye kadar norm birliği sağlanamadığı için EYT’den esnaf ve sanatkarın yararlanamadığını belirtti.

SSK’lıların 5 bin prim günü ile emekli olurken, esnaflar için istenen koşulun 9 bin iş günü olduğunu söyledi. TESK Başkanı’nın hazırladığı mektup şöyle:

“SSK’lıların 7 bin 200 iş gününde emekli olduğu için 5 bin gün sigortalı olan vatandaş emekli oluyor, yine aynı şekilde bayanlar yararlanıyor ama esnaf ve sanatkar olduğu zaman 9 bin günde oluyor. Aradaki prim gün sayısı önemli. Ayrım yapılmadan sosyal devlet ilkelerine göre aynı haktan esnaf da yararlanmalı.”

“Prim Farlılıkları Anayasa’nın Eşitlik İlkesine Aykırı”

Emeklilik hakkı için zorunlu olan prim gün sayılarındaki farklılığın ortadan kaldırılarak eşitliğin sağlanmasını öneren Palandöken, Anayasa’nın eşitlik ilkesine atıf yaptı.

GCM Yatırım Banner

Prim sayılarındaki farklılığın anayasal haklara aykırı olduğunu belirterek, “EYT düzenlemesi kapsamında bu farklılık ortadan kaldırılmalı” dedi.

Norm ve standart birliği için Cumhurbaşkanı’na çağrıda bulunan TESK Başkanı’nın önerisi şöyle oldu:

“2000 yılından önce oda, sicil ve vergi kaydı olduğu halde Bağ-Kur kaydı olmayan esnafa bu sürelerinden faydalanma imkanı verilmeli. Esnaf ve sanatkarın 2,5 milyon insanın istifade ettiği EYT’den yararlanması lazım. Cumhurbaşkanımız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den EYT’li esnafımızın mağduriyetinin çözülmesiyle ilgili açıklamayı bekliyoruz.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.