Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TESK Başkanı Palandöken’den Emeklileri İlgilendiren Açıklama

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın emeklilikte prim gün sayısının düşürülmesine ilişkin beklentisini paylaştı.
TESK Başkanı Palandöken’den Emeklileri İlgilendiren Açıklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilik için gerekli prim gün sayısının yüksek olması nedeniyle yapılacak düzenleme için TBMM’nin açılmasını beklediğini söyledi. Düzenleme ile emekli olamayan esnaf ve sanatkarların, prim gün sayısı SSK’lılarla eşitlenecek.

Esnaf ve sanatkarın, prim gün sayısının SSK’lılarla eşitlenerek 7 bin 200 güne inmesi talebinin olumlu karşılandığını belirten Palandöken, bu konudaki çalışmaların TBMM’de kısa sürede görüşülerek kabul edilmesini beklediklerini söyledi.

Palandöken açıklamasında, “Artık müjdelerin gerçekleştirilme zamanı. Sosyal Güvenlik Kurumu; Bağ-Kur, SSK’lı ve Emekli Sandığına tabi tüm çalışanların sorunlarının birlikte çözüleceği bir yer. Yapılacak yeni düzenlemeyle norm birliği sağlanarak tüm çalışanlar eşit zamanda emekli olabilecekler.” ifadelerini kullandı.

Ücretlerde de iyileştirmeye gidilerek en düşük emekli maaşının asgari ücretin altında kalmaması gerektiğine vurgu yapan Palandöken, staj mağdurlarının sağlık sigortaları devam etmesine rağmen emeklilik süresine dahil edilmemesinden kaynaklanan sıkıntının sürdüğünü ifade etti. Yeni bir düzenlemeyle staj mağdurlarının önünün açılması gerektiğini söyledi.

TES Başkanı, esnafın EYT’den faydalanmasını öngören geriye dönük borçlanmayla devlete önemli bir gelir sağlanacağına vurgu yaparak, “Esnaf ve sanatkarlarımızın bu mağduriyetlerinin giderilmesi milyonlarca insanın sevinmesi bakımından çok önemli. Esnafımızın beklentilerinin karşılık bulmasının tam zamanı.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

TBMM’nin bayram mesaisi sona eriyor ve çalışmalar başlıyor. Meclis’te bu hafta görüşülecek başlıca konu, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına ilişkin zam düzenlemesi olacak. Düzenleme ile en düşük memur maaşı 22 bin TL’ye çıkarılmış olacak. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın