Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur ve Emekli Maaş Zammı Düzenlemesi TBMM Gündemine Geliyor

TBMM, 9 gün süren Kurban Bayramı tatilinin ardından açılıyor. Bu hafta emekli ve memur maaş zammı düzenlemesinin görüşülmesi bekleniyor.
Memur ve Emekli Maaş Zammı Düzenlemesi TBMM Gündemine Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geride kalan haftada Kurban Bayramı gerekçesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çalışmalarına ara vermişti. Dokuz günlük tatilin ardından TBMM mesaisine başlıyor. Bu hafta görüşülecek başlıca konu ise milyonlarca emekli ve memuru ilgilendiren maaş zammı düzenlemesi olacak.

Yapılacak düzenlemenin Meclis’ten geçmesi halinde en düşük memur maaşı 22 bin liraya yükseltilmiş olacak.

Diğer memurların maaşlarına derece, kademe, unvan ve mesleki kriterlerine göre kademeli artış yapılacak. Hesaplamada enflasyon farkına refah payı da eklenirken, zamların memur emeklilerini de doğrudan etkilemesi söz konusu.

Teklife ilişkin çalışmalar Kurban Bayramı öncesinde başlamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce yapmış olduğu duyurunun ardından, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları bir araya gelmişti.

Maaş zamlarında bu hafta açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamlarının etkili olacağı biliniyor. TÜİK bu hafta Çarşamba günü Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Beklenti enflasyonun yıllık bazda yüzde 39,47’lik artışa işaret ederken, aylık bazda yüzde 4,84 oranında olacağı yönünde.

GCM Yatırım Banner

TBMM’de görüşülecek bir diğer konu ise kira artış sınırlamasına ilişkin düzenlemenin süresinin uzatılması olacak. Yapılmış olan düzenleme ile kira artışları yüzde 25 ile sınırlandırılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.